iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Kinnisvaramaksust. Teoreetiliselt

Kinnisvaramaksust. Teoreetiliselt

Rubriik: Päevaleht

Viktor Trasberg, Tartu ülikooli majandusteaduskonna dotsent, kirjutab Eesti Päevalehes, et maamaks on hea maks. Tema “headus” seisneb selles, et tema tekitatud maksumoonutused on väikseimad, teda on lihtne koguda ning laekumised on täpselt prognoositavad.

Nüüdisaegses käsitluses toimub maa maksustamine enamasti üldisema kinnisvaramaksustamise kaudu. Samamoodi kui Eestis kehtib eraldi maamaks vaid mõnes üksikus Euroopa Liidu riigis. Eelmisel aastal said Eesti omavalitsused maamaksust keskmiselt 4,8% tuludest ning maksulaekum moodustas keskeltläbi 1,7 miljonit krooni (ilma Tallinna laekumisteta).

Maksutuludest moodustab maamaks ligikaudu 12%. Praeguses olukorras tulevad aga üha rohkem esile ka meie maamaksu puudused. Esiteks, maamaksu puuduseks on tema piiratud võime tuua omavalitsusele maksutulusid. Teiseks, probleeme tekitab maamaksu aluseks oleva maa väärtuse määramine.

Maa maksustamishind kujuneb kaudselt, võrreldavate turuhindade alusel. Maksustamishind võib aga väga palju erineda tema tegelikust turuhinnast, mis loob tunde maamaksu ebaõiglasest olemusest. Mõneruutmeetrise hamburgerikioski aluse maa müük kalli hinnaga võib olla maamaksu määramise aluseks ka piirnevale arendamata maale. Maamaks ei ole seega võimeline piisava detailsusega arvesse võtma maa tegelikku turuväärtust ja seda kujundavaid tegureid.

Seda võimaldaks kinnisvaramaks, mis kaasaks maksubaasi ka sellel asuvate ehitiste-rajatiste väärtuse. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/411854

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus