iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Kinnisvara tuleks Baltimaades kõrgemalt maksustada

Kinnisvara tuleks Baltimaades kõrgemalt maksustada

Rubriik: Päevaleht

Dr Jeffrey Sommers kirjutab Päevalehe ärilehes (Villu Zirnaski tõlge), et mida kauem jätkub Balti kinnisvaraturgudel areng, mis pole majandusnäitajatega kuidagi põhjendatud, seda tõenäolisemaks muutub krahh. Samuti kehtestab praegune areng kinnisvaraturul noortele sisuliselt täiendava maksu, muutes neile oma eluaseme kättesaamatuks. Neil põhjustel – kollapsiga lõppeda ähvardava hinnatõusu peatamiseks ja noorte emigreerumise pidurdamiseks – tuleks Balti riikides reformida kinnisvara maksustamist.

Balti kinnisvaramulli põhjused peituvad finantssfääris ning selliste mullide kujunemist soodustab peaaegu alati valitsuse poliitika, eriti maksupoliitika. Maksupoliitika on ka peamine, millega kinnisvaramulli vastu tuleks võidelda.

Balti riikides tööjõule kehtestatud kõrged maksud (sotsiaalmaksud) subsideerivad varjatud moel kinnisvara. See subsiidium on suurem, kui peetakse normaalseks enamikus riikides, ja takistab nii tööstus- kui ka teenindussektori arengut. Kuigi enamik inimesi suhtub kõrgetesse kinnisvarahindadesse kui jõukuse märki, tasuks sellest pigem mõelda kui kulust, mis vähendab majanduse konkurentsivõimet võrreldes nende riikidega, kus eluasemekulud on väiksemad. Maksupoliitika kuldne põhimõte on maksustada enne “tasuta lõunasööke” ja kapitalikasu kui ettevõtlus- ja palgatulu (kasumeid ja palkasid).

Suured palga ja tuluga seotud maksud ajavad paljusid noori inimesi piiri taha tööd otsima. Viimaste aastatega on välismaale tööle läinud rohkem eestlasi, lätlasi ja leedulasi, kui neid küüditati nõukogude okupatsiooni ajal. Madalad kinnisvaramaksud jätavad kinnisvaraomanikele ja -ostjaile lihtsalt suurema sissetuleku, mille vastu on hea pankadelt suuremaid laene küsida. Kõrgemad maksud kinnisvaralt ja kapitalikasult võiksid viia kinnisvarahinnad tagasi vastavusse majanduse fundamentaalnäitajatega ning vähendada kinnisvarakrahhi ohtu.

Kinnisvara- ja kapitalikasvu maksude tõstmisel oleks mitu tulemust. Esiteks, see vähendaks huvi kinnisvaraga spekuleerida, sest kinnisvara hoidmine edasise hinnatõusu ootuses muutuks kallimaks. Näiteks ei kaasne praegu peaaegu mingit kulu, kui “parkida” varimajanduses teenitud tulu kinnisvarasse ja hoida seda kinnisvara turult eemal seni, kuni hinnad tõusevad. Kinnisvara maksustamine tooks turule rohkem ja paremate hindadega kinnisvara.

Teiseks, nimetatud maksude tõstmine võimaldaks vähendada sotsiaal- ja üksikisiku tulumaksu. See tähendab – vähendada tootliku töö maksustamist võrreldes spekuleerimisega. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/360016

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus