iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Inflatsiooni valget laeva oodates

Inflatsiooni valget laeva oodates

Rubriik: Päevaleht

Majandusteadlane Viktor Trasberg kirjutab Eesti Päevalehes erinevate maksude kaudu inflatsiooni ohjamise võimalustest.

Eesti inflatsioonijutt muutub üha põnevamaks. Praegu on hinnatõusu peapõhjuseks ülemäärane sisenõudlus, mida võimendab kiire majanduskasv, tugev tööhõive ja soodsad laenud. Uus tegija inflatsioonimeistrite hulgas on aga väljakuulutatud aktsiiside tõstmine, mis paljuski on sundkohustus Euroopa Liidu ees ega kuulu vaidlustamisele. Aktsiiside tõstmise mõju meie majandusele on analüüsitud seni suhteliselt ühekülgselt.

Räägitakse väga kindlas kõneviisis sellest, kui palju tõuseb ühe või teise kauba hind. Ministrid nimetavad sujuvalt komakohtadega inflatsiooniarve kuni 2011. aastani. Arvame täpselt teadvat, kuidas majandussubjektid reageerivad valitsussektori maksuotsustele.

Tõstes järgmisel aastal aktsiise eeldame, et hinnad tõusevad siis sama palju ning seejärel tõmbub hinnatõus kokku. Majandus on aga palju mitmetahulisem. Inflatsiooni püü-takse selgitada mitme konkureeriva teooriaga, uurides nii kogunõudluse kui ka -pakkumise poolt. Üheks neist on ratsionaalsete ootuste teooria, mille tuntuim edendaja on 1995.

aastal Nobeli majanduspreemiaga pärjatud Robert Lucas. Selle lähenemise kohaselt mõjutavad inflatsiooni majandussubjektide ootused, mida kujundavad paljud hindade taset mõjutavad tegurid: majanduskonjunktuur, töökohtade kindlus, oodatavad maksutõusud või langused, intressimäärad jm. Seega kujuneb inflatsioon laias laastus selliseks, nagu majandussubjektid seda ette kujutavad, ning igasugust tulevikus mõjuvat sündmust arvestatakse inflatsiooniootustes juba praegu. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/arvamus/387411Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus