iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Hoolikas kavandamine maandab kinnisvaratehingute maksuriske

Hoolikas kavandamine maandab kinnisvaratehingute maksuriske

Rubriik: Päevaleht

Aiki Kuldkepp kirjutab Eesti Päevalehe Ärilehes, et kinnisvara maksab palju ja valearvestus tehingu tegemisel võib kalliks maksma minna. Kinnisvaratehingute hoolikas kavandamine vähendab nii käibemaksukulusid kui ka tehingust tulenevaid maksuriske. Keeruliseks muudab asja see, et maksustamisel on väga tähtis kinnisasja täpne kasutamisviis ja võimalike tulevaste tehingute asjaolud.

Kinnisasjade müük ja üürimine on üldjuhul käibemaksust vabastatud, kuid sellest on erandeid. Käibemaksu topelttasumise vältimiseks on kinnisasjade puhul võimalik valida käibemaksuga maksustamine.

Selleks tuleb enne käibe toimumist või samal kuul maksuhaldurit oma soovist kirjalikult teavitada. Sellist valikut tasub kaaluda, kui teine tehingupool on käibemaksukohustuslane ja saab kinnisasja ostul sisendkäibemaksu maha arvata. Kui kinnisasi müüakse enne seaduses sätestatud kümneaastase ümberarvestusperioodi möödumist maksuvaba käibena ja ühtaegu on kinnisasja soetamisel (sh hoone ehitamisel või renoveerimisel) sisendkäibemaks maha arvatud, siis tekib müüjal kohustus maksta tagasi proportsionaalne osa sisendkäibemaksust. Uusehitiste müük maksustatakse üldjuhul käibemaksu standardmääraga, kui ehitis võõrandatakse enne esmast kasutuselevõttu.

Ka oluliselt parendatud ehitist või selle osa maksustatakse nagu uusehitist. Käibemaksuseaduse kohaselt loetakse ehitist parendatuks, kui parendustega seotud kulutused ületavad vähemalt 10% ehitise või selle osa soetusmaksumusest. Krundi müügil tuleb üldjuhul käibemaksu arvestada. Erandina on maksust vabastatud krundi võõrandamine, kui sellel ei asu ehitist ja see on soetatud enne 1.

maid 2004. Elumaja või korteri müük maksustatakse käibemaksuga juhul, kui tegemist on uusehitise või parendatud ehitise müügiga, s.t võõrandamisega enne eluruumi esmast kasutuselevõttu. Kui kinnisasi on juba kasutusel alalise elamiskohana, siis on selle müük igal juhul maksuvaba käive. Siiski võimaldab seadus maksustada eluruumide võõrandamist ja üürimist, kui maksuhaldurit on teavitatud sellest enne 1.

jaanuari 2004. Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/majandus/418396 Loe ka EML kirjavahetust maksuhalduri ja ministeeriumiga kinnisasjade maksustamise teemal siit.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus