iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Hiigelhamstrit meenutav riik kogub kuni 10 miljardit makse üle plaani

Hiigelhamstrit meenutav riik kogub kuni 10 miljardit makse üle plaani

Rubriik: Päevaleht

Kai Kalamees kirjutab Eesti Päevalehes, et eelarve koostajad ei suutnud tänavust rekordilist majanduskasvu ette näha.

Enneolematult suur tööhõive, üha kasvavad palgasummad ja inimesi haaranud ostuhullus on põhjuseks, miks riik saab hamstri kombel panna 2006. aasta maksutulude arvelt täiendavalt tallele vähemalt kaks miljardit krooni. Kui rahandusministeerium prognoosis kolme kuu eest riigieelarve 6,4 miljardi kroonist ülelaekumist, siis praegu võib julgelt ennustada, et riigikassase voolab lisaks veel 2–2,5 miljardit maksukrooni. Rekordsuured jõulupreemiad koos aastalõpu ostubuumiga võivad selle summa kasvatada isegi kolme miljardi kroonini.

Võrreldes tänavuse põhieelarvega, laekub seega oodatust rohkem 9–10 miljardit krooni, millest 5,5 miljardit jaotab laiali läinud nädalal riigikogus kinnitatud lisaeelarve. Rahandusminister Aivar Sõerd jäi uute rahavoogude hindamisel tagasihoidlikuks. “Maksutulusid koguneb aasta lõpuks suurusjärgus miljard krooni enam kui 2006. aasta eelarves ja lisaeelarves kavandatud,” prognoosis Sõerd, tuues peapõhjuseks viimase kahe kuu ülihea käibemaksu laekumise.

Põhi- eelarve maksutulud olid saja- protsendiliselt koos juba 21. novembriks – käibemaksu oli selleks päevaks laekunud tervelt miljard kavandatust enam. Sotsid astusid FIE-de kaitseks välja •• Sotsiaaldemokraadid pole nõus valitsuse plaaniga tõsta järgnevatel aastal otsustavalt füüsilistest isikutest ettevõtjate maksukoormust. •• 2006.

aastal kerkis sotsiaalmaksu miinimumkohustus 700 kroonilt 1400 kroonini, millelt nii riigil kui ka FIE-del tuleb tasuda 33-protsendist maksu. Valitsus tahab samal teel jätkata ja võrdsustada selle summa juba 2009. aastaks miinimumpalga ehk vähemalt 4020 krooniga. Sotsid esitasid kolmapäeval sotsiaalmaksuseaduse muutmise eel-nõu parandamise ettepaneku, mis suurendab riigi kohustusi kiiremini.

“Valitsusel on raha ja võimalusi maksta juba järgmisel aastal väikelastega kodus olevate vanemate ja tööotsijate eest maksu suuremalt summalt, kui eelnõu ette näeb,” märkis SDE esimees Ivari Padar. “Samal ajal on väga palju tööandjate poolt maksude optimeerimise huvides füüsilisest isikust ettevõtjaks sunnitud töötajaid, kelle jaoks ei ole niivõrd kiire tõus mõeldav.” Sotside plaani järgi tuleks FIE-del maksta sotsiaalmaksu 2007. aastal 1500 kroonilt ning 2008. ja 2009.

aastal vastavalt 1755 kroonilt ja 2650 kroonilt. •• Riiki maksustaks sotsiaaldemokraadid kõrgemalt, tõstes miinimumkohustuse uuel aastal 2250 kroonini. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/364700 Vt sotsiaalmaksu miinimummäära tõstmise kohta EML pressiteadet: „Järsk sotsiaalmaksu tõus takistaks uute töökohtade loomist

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus