iconJuurdepääsetavus
EML sügiskonverents: maksutõusu eri Maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Registreeri / loe lähemalt

FIE – paha nõid, kellega ühiskonda hirmutatakse?

FIE – paha nõid, kellega ühiskonda hirmutatakse?

Kopeeri viide

Ille Grün-Ots kirjutab Eesti Päevalehes, et tööandjate ennustus, et FIE-delt laekub riigile miljard krooni lisaks, ei täitunud.

Suur hulk FIE-sid ehk füüsilisest isikust ettevõtjaid kasutab ettevõtlusvormi vaid selleks, et võimalikult väikest summat (ehk sotsiaalmaksu avansilisi makseid, tänavu kokku 7920 krooni) makstes nautida kõiki ravikindlustuse hüvesid – selline väide visati hiljuti ajakirjanduses ühiskonna hambusse. “Mind teeb murelikuks, et kuidagi imelik on see FIE-dest rääkimine. Kõik arvavad midagi, võtavad seisukohti, aga keegi ei taha asja olemusest aru saada,” ütleb ettevõtluskonsultant ja FIE-de asjatundja Olavi Kärsna. “Kaks aastat tagasi, kui sotsiaalmaksu kuumäära piir tõusis 2000 kroonini, rääkis tööandjate keskliit: FIE-de käest laekub nüüd miljard lisa, haigekassa on omadega mäel.

Nüüd enam häbelikult sellest ei räägita – no ei tulnud miljardit, ma ütlesin seda kohe. Nüüd on siis jälle vana jutt uues kuues: et täpselt FIE-de arvelt on haigekassas sadu miljoneid puudu,” ütleb Kärsna ja selgitab ka, miks neid miljoneid või seda miljardit tulla ei saa. Mida tähendab 75 000 registreeritud FIE-t? Neist 22 000 pole eelmise aasta kohta üldse tuludeklaratsiooni esitanud – see tähendab, et nemad ei tee mitte midagi.

Neid, kes deklaratsiooni esitasid, oli 51 000, kellest 2000 esitasid n-ö nullise deklaratsiooni – teisisõnu ka nemad sisuliselt ei tegutsenud. “Kui analüüsida asja, siis need 22 000 on sellised, kes ilmselt ei kavatsegi midagi teha, ja 2000 sellised, kes mõtlevad: ehk kunagi hakkan ikka midagi tegema, aga sedakorda läks nii,” pakub Kärsna. Sisuliselt tähendab see, et nad saavad oma tulu tööandjalt või on pensionärid, avansilist sotsiaalmaksu nad nii või teisiti ei maksa ja pahade kategooriasse, kes väikese maksu eest võimalikult palju haigekassa hüvesid saavad, nagunii ei kuulu. Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/majandus/402235 Selleks, et mõista FIE-d kui ettevõtlusvormi, loe ajakirjast MaksuMaksja: Lasse Lehis „Ich bin ein Unternehmer