iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Dividendid ja sotsiaalmaks – kes keda?

Dividendid ja sotsiaalmaks – kes keda?

Rubriik: Päevaleht

Päevalehe Ärilehes kirjutab Priit Lätt dividendide sotsiaalmaksuga maksustamisest.

Dividendide arvelt tasu saamise skeemi kasutavad ühemeheosaühingud, kus omanik teeb ära töö ja leiab, et sotsiaalmaksu tasumine kahjustaks konkurentsivõimet. Maksu- ja tolliamet teatas mõnevõrra üllatuslikult, et teatud tingimustel võidakse asuda dividende maksustama nagu töötasu. Maksuamet viitab oma seisukoha põhjendamisel maksukorralduse seaduse paragrahvile 84, mis annab maksuhaldurile õiguse maksustamiseks tehingu tegeliku majandusliku sisu järgi. Maksuamet kavatseb dividende palgana maksustada eelkõige juhul, kui ettevõtte omanikud töötavad ettevõttes, kuid töö eest neile palka ei maksta või ei maksta piisavalt.

Samas aga võtavad omanikud ettevõttest dividende välja. Muidugi on selge, et selle skeemi kasutamine maksude optimeerimiseks on levinud. See tuleneb Eesti maksusüsteemist, mis lihtsalt on omanikutulu ehk kapitalitulu maksustamisel soodsam. Nimelt ei tule erinevalt töö või teenuse osutamisest (nn aktiivne tulu) omanikutulu (nn passiivne tulu) puhul maksta sotsiaalmaksu.

Sotsiaalmaksu tasumine ei saa olla aga üksnes sellest tulenevate hüvede kasutaja otsustada, sest solidaarsusprintsiibist tulenevalt ei kasutata laekuvat sotsiaalmaksu mitte üksnes maksja, vaid palju laiema sihtgrupi huvides. Siiski tekib kapitalitulu maksustamisel aktiivse tuluna mitmeid küsimusi, mis rahuldava vastuse mittesaamisel võivad maksuameti planeeritava tegevuse tõsise kahtluse alla seada. Saaks isegi väita, et sellise tegevusega võidakse tõsiselt riivata ühiskondlikku õiglustunnet. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/majandus/373112 Loe ka: „Kes teeb, sellelt võetakse“: http://www.epl.ee/majandus/373102Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus