Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Astmeline maksusüsteem aitab maksukoormust vähendada

Astmeline maksusüsteem aitab maksukoormust vähendada

Rubriik: Päevaleht

Tänases Päevalehe Ärilehes kirjutab Mikk Salu, et vastupidiselt tavaarusaamale saab astmelise süsteemiga ka maksukoormust vähendada. 

Eestis esitlevad nii vasakpoolsed (Keskerakond, sotsiaaldemokraadid) kui ka parempoolsed (Reformierakond, IRL) astmelist maksusüsteemi ainult kui maksude tõstmist. See on mugav mõlemale poolele. Ühed saavad öelda, et rikastelt tuleb raha ära võtta, teised omakorda kritiseerida kadedust ja klassiviha. On aga vale käsitleda astmelist maksusüsteemi ainult maksude tõstmisena.

Enamiku jaoks võib see tähendada hoopiski maksude langemist. Eesti üldine maksukoormus on Lääne-Euroopa riikidega võrreldes madal. Eesti tööjõumaksud on kõrged. Need kaks Eesti maksuväitluste põhipostulaati on formaalselt korrektsed, aga sisult mõttetud.

Ükski Eesti firma ega eraisik ei konkureeri mingi abstraktse välismaise maksukoormusega. Konkureeritakse ikka teiste konkreetsete firmade ja inimestega. Soome maksumaksjate liidu tehtud uuringust selgub, et näiteks 354 000 krooni suuruse aastasissetuleku puhul on Suurbritannias üksikisiku tulumaksu määr 19,7%, Norras 19,7%, Kanadas 20,5%, Hispaanias 20,7%, Soomes 23% ja Rootsis 23,3%. Kui lisada siia veel Eesti sotsiaalmaks (33,3%), mis on sama uuringu järgi Euroopas kõrgem veel ainult Prantsusmaal, on selge, et sellise aastapalga puhul pole eestlase maksukoormus sugugi väike.

Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/artikkel/458383