MaksuMaksja heidab kevadiselt värske pilgu Riigikogule ning püüab selgusele jõuda, miks on tema maine nii madal. Sel teemal on sõna võtnud paljud, kuid MaksuMaksja valis välja väljaöeldust kõige mõtlemapanevama. Avaldame ka maksumaksjate liidu ettepanekud, mida meie ise küll söandame konstruktiivseteks pidada. EML arvates ei ole ainult palga ja hüvitiste teemaga tegelemine praeguses olukorras maine parandamiseks piisav, Riigikogu peaks üle vaatama kogu süsteemi, kuidas parlament suhtleb avalikkusega ning teavitab üldsust oma tööst.
Samuti on EML arvates veel palju kasutamata võimalusi muuta Riigikogu kohaks, kus arutatakse Eestile olulisi küsimusi, mitte ei korraldata ainult käsitöönäitusi ja rokk-kontserte.
Mäletatavasti kogus maksumaksjate liit möödunud kevadel 18827 protestiallkirja Riigikogu kavale loobuda kuluhüvitiste dokumenteerimise nõudest. Nüüd on nendest sündmustest valminud dokumentaalfilm, mille DVD jõuab kõigi lugejateni koos aprilli MaksuMaksjaga. Filmi saab vaadata ka EML kodulehel. Lugedes aprilli MaksuMaksjast riigikogulaste sõnavõtte ja vaadates nende etteasteid filmis, võib iga lugeja teha ise järeldused, milles on probleem ja kes peaks alustama probleemi lahendamist.
MaksuMaksja toob lugejateni ka EML kirjavahetuse Maksu- ja Tolliametiga eluasemelaenu intresside teemal. Maksuametnikud tõlgendavad eluaseme soetamise mõistet liialt kitsalt ning arvavad, et eluaseme soetamine tähendab ainult maja või korteri ostusummat. Pärast väikest pinnimist õnnestus siiski teada, saada, et notaritasu, riigilõiv ja maakleritasu lähevad siiski ka arvesse, kuid pangale makstud lepingutasu, korteri sisustamine, kolimine ja remont ei ole maksuameti arvates ikka eluaseme soetamisega kuidagi seotud. Samuti on välja tulnud, et seadus ei nõua väikesemahulisele ehitisele või ümberehitustele projekti ja ehitusluba, kuid maksuhaldur on neid omal algatusel nõudnud ja keeldunud tulumaksutagastustest.
Maksumaksjate liit ei jaga MTA tõlgendust ja soovitab kodulaenuvõtjatel oma õiguste eest seista, vajadusel kohtuni välja. MaksuMaksja süüvib tulumaksuseaduse muudatuste müsteeriumisse. Lisaks seaduse tekstile ja Riigikogu stenogrammile oleme avaldanud EML juhatuse esimehe Lasse Lehise artikli, milles dešifreeritakse kahe näite varal avansilise makse arvutamise reegleid ning kapitalivähenduste ja likvideerimisjaotiste maksustamise muudatusi. Nende näidete põhjal saavad lugejad ise edasi arvutada ja otsustada, milliste tehingutega tasuks 2008.
aastal kiirustada ja milliseid on kasulikum teha 2009. aastal. Kahjuks osutus teema autori jaoks liiga kaelamurdvaks ning avansilise makse arvutusnäidetesse sattusid 2010. ja 2011.
aasta kohta valed maksumäärad. Toimetus palub lugejatelt vabandust ning avaldab artikli koos parandatud tabeliga EML kodulehel. EML juhatuse liige Erki Uustalu teeb ettepaneku kehtestada vabastusmeetod kasule osaluste võõrandamisest ja suurendada nõnda Eesti maksusüsteemi rahvusvahelist konkurentsivõimet. Paljudes Euroopa riikides on osaluste võõrandamine topeltmaksustamisest vabastatud, kuid vastava sätte puudumine Eesti tulumaksuseaduses pärsib Eesti äriühingute laienemist ning soodustab valdusühingute ümberkolimist soodsama maksukeskkonnaga välisriikidesse.
Rahandusministeeriumis on ette valmistatud käibemaksuseaduse muutmise eelnõu. EML jurist Hiie Marrandi tutvustab lugejatele eelnõu mõisteid kui sisu. Muret tunneb autor sõiduauto omatarbe maksustamise pärast ning kahtleb, kas eelnõu seletuskirjas pakutud meetod omatarbe tegeliku maksustatava väärtuse arvestamiseks on keskmisele käibemaksukohustuslasele vastuvõetav, jõukohane ja mõistlik. Sõiduautode maksustamise pikem ja põhjalikum käsitlus koos teemakohase kirjavahetuse ja muu lisamaterjaliga tuleb MaksMaksja maikuu numbris.
MaksuMaksja on Eesti Maksumaksjate Liidu ajakiri. EML on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. EML nõustab maksuõiguse küsimustes ja annab lisaks ajakirjale välja ka maksualaseid raamatuid.
Liit ühendab üle 2500 liikme. Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko, tel 626 4196