Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Aprilli MaksuMaksja keskendub koduomaniku maksumuredele

Aprilli MaksuMaksja keskendub koduomaniku maksumuredele

Rubriik: EML pressiteade

Aprillikuu number keskendub koduomaniku probleemidele, mis võivad tekkida koduomanikul meie „lihtsas ja väheste eranditega“ maksusüsteemis. Aasta alguses jõustus tulumaksuseaduse muudatus, mis piiras eluaseme müügi tulumaksuvabastust – kahe aasta jooksul võib taha ainult üha maksuvaba tehingu. Kuidas arvutatakse kahte aastat ja millal täpselt on üks või teine tehing toimunud? EML uuris seda Rahandusministeeriumilt ning MaksuMaksja toob kirjavahetuse nüüd lugejateni.

EML juhatuse liige Lasse Lehis tutvustab hiljuti võlakaitse seadusega tehtud muudatust maksukorralduse seaduses, mis lubab kustutada võõra võla katteks tagatiseks antud kinnisvara müügist tekkinud tulumaksu võlga.

Sellist erandlikku menetlust poleks vaja läbida, kui tulumaksuseaduse sätted oleksid veidi paindlikumad ning ei piiraks kinnisvara müügi maksuvabastust ainult elukohaga.EML jurist Gaily Kuusik teeb kokkuvõte kahest hiljuti lõppenud kohtuvaidlusest eluasemelaenu intresside mahaarvamise teemal. Vaieldi selle üle, kas see maksumaksja, kes tahab oma tulust maha arvata eluasemelaenu intresse, peab ilmtingimata olema selle maja või korteri omanik või piisab ka sellest, kui vabaabielupaarile kuuluv kodu on vormistatud ühe elukaaslase nimele, aga laenu maksab teine. Kohtud asusid rangele seisukohale, et eluasemelaenu intresse saab tulust maha arvata ainult see, kes on kantud kinnistusraamatusse eluaseme omanikuna.Lasse Lehis annab ka ülevaate uue koalitsioonilepingu maksude osast ning nendib, et võrreldes eelmise valitsusprogrammiga on kosmilistest lubadustest saanud kosmeetilised lubadused. Soome Maksuameti kontsernimaksukeskuse maksuaudiitor Kirsti Piiskoppel tutvustab Soome kõrgeima halduskohtu otsust, mille kohaselt tööandjal ei teki maksukohustusi, kui töötaja kasutab tööreisidel kogutud lennupunkte näiteks tasuta puhkusereisiks.

Maksuamet on kommenteerinud, et töötaja peab sellise tulu ise tuludeklaratsioonis deklareerima. Eestis ei ole sellisel teemal veel maksuvaidlusi olnud.Värskes numbris annab maksundusalaste uurimistööde konkursil magistritööde kategoorias I koha saanud Gerly Kask ülevaate oma tööst teemal „Maksudest kõrvalehoidumise piiritlemis- ja hindamiskriteeriumid Eesti ja Euroopa maksuõiguse näitel“.Lisateave:MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berkotelefon 626 4196, 53035 007margit@maksumaksjad.ee