iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Abielulahutus kui luksus

Abielulahutus kui luksus

Rubriik: Päevaleht

Advokaadibüroo HETA vandeadvokaat Mati Maksing ja vandeadvokaadi abi Viktor Turkin kirjutavad tänases Päevalehes, et perekonnaõiguslikest kohtuvaidlustest moodustavad ühe olulisima osa menetlused, kus vaieldakse abikaasade ühisvara koosseisu ning selle jagamise viiside üle.

Kahjuks ei ole suurel osal inimestest ettekujutust, milliseid kulutusi sellise vaidluse kohtulik lahendamine osapooltele kaasa toob. Arvestades käesoleva aasta algusest jõustunud riigilõivuseaduse muudatusi, mis oluliselt suurendasid kohtumenetluse alustamisega seotud kulutusi, on küsimus veelgi aktuaalsem. Kohtusse pöördumisel, samuti kohtulahendile kaebuse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv. Enne 1.

jaanuari 2006 kehtinud riigilõivuseaduse § 37 lõige 6 sätestas abielulahutusega seotud ühisvara jagamisel riigilõivuks 2600 krooni. Eelmärgitud lõivusumma ei sõltunud ei ühisvara väärtusest ega ka sellest, kui suurt osa ühisvarast kohtusse pöördunud pool ehk hageja selle jagamisel endale nõudis. Nimetatud säte andis reaalse võimaluse nõuda ühisvara õiglast jagamist ka sellisele abielupoolele, kelle arvestuslik osa ühisvarast võis olla küllaltki suur, kuid kel polnud näiteks teise abikaasa pahatahtliku tegevuse tõttu või muul põhjusel mõistlikku võimalust ühisvara kasutada, sellest tulu saada või teistest allikatest suuremat riigilõivu tasuda. Riigilõivuseaduse 1.

jaanuaril 2006 jõustunud muudatus kaotas seni kehtinud printsiibi ning võrdsustas ühisvara jagamise muude varaliste nõuetega. Selle tagajärjel muutus ühisvara kohtulik jagamine „luksustoiminguks”, mis oli jõukohane vaid vähestele väljavalitutele. Lihtne arvestus riigilõivuseaduse lisa 1 abiks võttes näitab, et juhul kui hageja pretendeerib miljonikroonisele varaosale, on hagi menetlusse võtmiseks vaja tasuda 75 000 krooni (enne 1. jaanuari 2009 oli vastav summa 37 750 krooni), kahemiljonilise nõude korral on lõivumääraks juba 100 000 krooni (varem 55 250 krooni).Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/457337Loe samal teemal Päevalehest veel: Suur riigilõiv on lahutusest teinud vaid rikaste privileegi.Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus