Tänase Eesti Päevalehe Ärilehes intervjueerib Andres Eilart Kaubandus-tööstuskoja juhti Toomas Lumanit. Kuivõrd peegeldub praegu kaubandus-tööstuskoja liikmete nimekirjast majanduslangus? Kinnisvarafirmad on hakanud ära kukkuma nagu küpsed kirsid? Tõsi, vaade teie kabinetiaknast näitab midagi muud, torn-kraanad muudkui keerlevad.Suurt probleemi veel pole, pidurdumine on tulnud nii järsku.
Veel paar kuud tagasi ei osanud keegi näha, et asi nii suureks läheb. Kõigil oli veendumus, et järgmisel aastal majandus kosub. Nüüd ei räägi sellest enam keegi. Optimistlikumad prognoosid ennustavad 2% langust.
Optimistlikumad!
Kas see tähendab, et tuleb minna maksude kallale? Sellises majandussituatsioonis oleks igasugune maksutõstmine püstilollus. Inimesed, kes räägivad käibemaksu tõstmisest, ei tea Eesti majanduse struktuuri. Nad räägivad ekspordi vajalikkusest, mis on õige.
Aga jämedalt neljandik erasektori töökohtadest on mikroettevõtetes ehk firmades, kus on kuni üheksa töötajat. Üle neljandiku on firmades, kus on 10–49 töötajat. Arvata, et need on suured eksportijad, ei ole erilist alust. Võib-olla mõni ekspordib.
Lisaks on osa päris suured ettevõtted – pole erilist põhjust öelda, et näiteks suured jaeketid töötavad välisturule. Järelikult on vähemalt 60% erasektori töökohtadest suunatud siseturule. Kui tõsta käibemaksu, siis on selge, et reaaltarbimine väheneb. Inimene jaksab ikka osta nii palju, kui jaksab.
Kui kaup on kallim, siis jaksab vähem. See lööb siseturu ettevõtteid väga valusalt.Loe täpsemalt: http://www.arileht.ee/artikkel/448986