Mart Jesse, Tartu ülikooli majandusdoktorant, kirjutab Eesti Päevalehe arvamusküljel teisest pensionisambast ning leiab kokkuvõttes, et praegusel kujul pole mõtet teise pensionisambaga jätkata. Sellest pole tolku ei riigi majandusele ega ka tulevastele pensionäridele.
Majandus langeb kogu maailmas, aktsiahinnad kukuvad. Kahtlemata annab see ainest aruteluks: kui mõistlik on rajada tulevaste pensionäride kindlustustunne investeerimisfondide ja elukindlustusseltside tegevusele? Krahhi tõttu lõpeb ilmselt paljudes riikides arutelu pensionisüsteemi erastamise mõttekuse üle.
Eestis on pensionisüsteem juba aastate eest – mil käivitati kohustuslik kogumispension – osaliselt erastatud. Kuidas meil on läinud? Kui aastaid kiideti pensionireformi edukust, siis 2006. aastal kerkisid esimesed murenoodid.
Riik tõstatas tollal probleemi, et kohustuslike pensionivarade haldajate kehtestatud tasud on põhjendamatult kõrged ja see väljendub aastate pärast väikses pensionis. Tänavu novembris vastu võetud seadus muutis tasustamise põhimõtteid. See peaks lähiaastatel tooma kaasa tasude alanemise. Tõeline pööris jõudis tulevaste pensionäride taskutesse aga sel aastal, kui sulama hakkasid kogu maailma börsid.
Nii on Eesti agressiivsemad pensionifondid viimase aastaga kaotanud ligi viiendiku väärtusest. Isegi konservatiivsed fondid on kõvasti pakase poolel. Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/452358