Maksuküsimus: 1210
Küsimus
Küsimus firmaauto kasutamisest marsruudil kodu-töö-kodu ning töötaja hüvitab auto liisingumakse 50% igakuiselt (2050 krooni). Kuidas rakendada tulumaksuseaduse § 48 lõiget 5`- ühistranspordiga liigeldes 3 ümberistumist ning ebamõistlik ajakulu, ca 1,5 tundi. Kas on võimalik mingisugune maksuvabastus?
Vastus - 19.01.2009
NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.Maksuameti praktika on sel teemal suhteliselt konservatiivne. Soovitan tutvuda näiteks nende kodulehel avaldatud seisukohtadega: "Töötajate transport tööle ja koju tulumaksuseaduse § 48 lõikest 5¹ tulenevalt" (http://www.emta.ee/?id=1219, pärineb veebruarist 2007) ja mõned küsimused, vastused. Nt selline:
Küsimus: Kui ettevõte asub nt linna ääres ja organiseerib oma töötajatele transpordi, mis läbi töötajad saavad tunduvalt väiksema ajakuluga tööle, kui ühistranspordiga seigeldes, kas see on siis erisoodustus või mitte?
Vastus: Ühistranspordi olemasolul linna piires töötajatele tasuta soodsama/mugavama töölesaamise võimaluse organiseerimine tööandja poolt on erisoodustus.
Muidugi oleks positiivne kui leiduks hakkajaid ettevõtjaid, kes oleks valmis maksuametiga vajadusel vaidlema, et ka sel teemal saaks tõde jalule. Ei tea hetkel ühtegi lõpulejõudnud kohtuvaidlust, mis oleks tekkinud sellelt sätte pinnalt. Küsimuse vastus sõltub alati konkreetsetest asjaoludest (kui palju kulub aega ja raha ühistransporti kasutades, kui palju autoga sõites, kui kaugel asub inimese elukoht töökohast jne).
Kui ühistranspordiga kulub tööleminekuks nt 1,5 h ja autoga 15-20 min, siis loeksin 1,5h kulutuse ebamõistlikuks. Maksuvaidluse korral aga peab Teil olema soovi ja huvi seda seisukohta kaitsta. Kui ei soovi mingeid sekeldusi maksuhalduriga, siis on kõige lihtsam toimia nii, et ei teki vastuolu maksuhalduri nägemusega.
Hetkel saab märkida, et kuna töötaja maksab tööandjale kinni 2050 krooni igakuiselt, saaksite asuda seisukohale, et kui autoga tehtud sõitude üle arvestust ei peeta, siis erisoodustusmaksusid ei peaks tasuma mitte 4000 kroonilt vaid 1950 kroonilt (4000-2050). Kinnimakstud 2050 krooni loeks tööandja sel juhul erisoodustuse hüvitamiseks.
Jaanuarikuu ajakirjas MaksuMaksja on sõiduautode erisoodustuse teemal pikem lugu "Sõidupäevik jälle moes".