iconJuurdepääsetavus
Koolituse salvestus - Uued maksud tulekul – maksud ja raamatupidamine aastal 2025 Soovin ligipääsu

Maksuküsimus: 8

Küsimus

Ettevõtte ainuomanik (tegeleb projekteerimistööde jms.) ostab firma nimele maja koos maaga, mida hakkab kasutama kontorina. Samal ajal ta kasutab maja ka eluasemena, nii tema kui tema abikaasa.

* Milliseid maksuriske tuleks arvestada nii tulumaksu kui km koha pealt?
* Kui ettevõte esitaks iga kuu omanikule arve ettevõttele kuuluva pinna kasutamise eest, kas see väldiks probleeme?
* Kas KM arvestuses tuleks hakata arvestama proportsiooni nii remondikulude kui mööbliostul?

Vastus - 17.11.2005

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui projekteerimistöid teostav äriühing on käibemaksukohustuslane, siis on õigus oma maksustatava käibe tarbeks tehtud kulutustelt sisendkäibemaks tagasi küsida. Kui äriühing soetab kinnisasja, millest saab büroo, on samuti õigus kulutustelt sisendkäibemaks maha arvata. Kui aga algusest peale on teada, et osa hoonest ei kasutata ettevõtluse tarbeks vaid eluasemena, ei ole põhjendatud sisendkäibemaksu sajaprotsendiline mahaarvamine. Kui äriühing esitab eluruumi üüri eest eraisikule arve, on tegemist maksuvaba käibega (Käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 2). Teil tuleb leida maksustatava ja maksuvaba käibe tarbeks tehtud kulutuste proportsioon.

Proportsioon tuleb arvutada nendelt kulutustelt, mis on tehtud samaaegselt nii ettevõtluse kui maksuvaba käibe tarbeks. Kulutustelt, mille puhul on algusest peale teada, et need on tehtud mitteettevõtluse tarbeks (nt isiklikuks tarbeks mööbli soetamine), ei ole võimalik sisendkäibemaksu maha arvata. Vt KMS § 32 lg 1.

Eeldan, et ülalmainitud ainuomanik on ühtlasi ka juhatuse liige. Kui ta oma abikaasaga elab äriühingu majas tasuta või soodushinnaga, on tegemist erisoodustusega. Vt Tulumaksuseaduse § 48.