iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuküsimus: 830

Küsimus

Olen Eesti resident, kuid töötan Soome tööandjal. Minu töökoht asub Eestis. Varem maksis minu tööandja ise sots.makse Soome, siis ma kuulusin Soome Sotsiaalametisse, tulumakse ma maksin Eesti. Nüüd ma enam ei kuulu Soome Sots. ja Pensioni ameti alla. Minu tööandja soovib, et ma ise maksaksin sots.makse Eesti ja eraldas mulle selleks ka vastava summa.

Küsimus on järgmine, mis kontole ja kui palju ma saaksin maksta Maksuametile? Kas Soome Sots. ja Pensioni ametil on üldse enam õigusi nõuda minu käest päringuid selle arve maksmise puhul? Tegemist oleks vaid ühekordse maksega, kuna ma enam ei tööta selle tööandja juures.

Vastus - 22.11.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Eestis on sotsiaalmaks tööandja maks ning üldjuhul töötaja ise sotsiaalmaksu maksta ei saa. Kui tööandja on teile andnud volituse tööandja asemel maksud ise ära maksta, siis peate te täitma vastava vormi ning registreerima oma tööandja Eestis (http://www.emta.ee/?id=14205). Siis te saate vajaliku registrikoodi ja viitenumbri, mille abil täita maksudeklaratsioon TSD koos lisaga 1 ning maksud tasuda.

Teine võimalus on see, et te registreerite ennast füüsilisest isikust ettevõtjana ning deklareerite Soome tööandjalt saadud tulu ettevõtlustuluna. Sel juhul maksate te kõik maksud ise.

Euroopa Liidu reeglite kohaselt makstakse sotsiaalmaksu töökoha riigis. Sellest võib järeldada, et Soome vastavatel asutustel ei ole õigust Teid maksustada Eestist saadud tulude osas. See oleks lubatud vaid siis, kui Soome pensioniamet on Teile väljastanud tõendi E101 Eestisse lähetamise kohta. Teie küsimusest nähtub, et arvatavasti sai teil lähetuse aeg täis ja E101 enam ei kehti.