Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 817

Küsimus

Ettevõte plaanib müüa oma toodangut Leetu. Soovime saada neilt ettemaksu (pakkematerjali soetamiseks). Kas ettemaksu arvel vaja näidata ka 0% km ja see siis ka deklareerida?
Ja kui me selle neile hiljem tagastame (sest kaubad lähevad täishinnas)?

Vastus - 12.11.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kuna tegemist on ühendusesisese kauba käibega, siis kehtivad siin käibe tekkimise aja määratlemisel erisätted.

KMS § 11 lg 2 kohaselt on ühendusesisene käive tekkinud või kaup on ühendusesiseselt soetatud kauba lähetamise või kättesaadavaks tegemise kuule järgneva kuu 15. kuupäeval või kauba eest arve väljastamise päeval, kui kauba arve väljastatakse enne kauba ostjale lähetamise või kättesaadavaks tegemise kuule järgneva kuu 15. kuupäeva, välja arvatud käesoleva seaduse § 7 lõikes 3 ja § 8 lõikes 4 sätestatud juhtudel.

Seega raha tasumisel käivet ei teki.

Põhimõtteliselt ettemaksuarve puhul ühendusesisese käibe puhul samuti käivet ei teki. Sellisele seisukohale on ka Rahandusministeerium asunud oma käibemaksuseaduse kommentaarides (pdf formaadis fail): vt lk 57: http://www.fin.ee/doc.php?75185

Käive tekib alles siis, kui kaup lähetatakse või kui selle kauba eest esitatakse arve (siis vastavalt KMS § 11 lg 2 reeglitele).