Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 58541

Küsimus

Meie Eesti kliendi autoga juhtus õnnetus Tallinki laeval. Autoremondi arve hüvitab Tallinki kindlustus, mis asub Norras. Ehk siis arve saajaks ja maksjaks on Norra kindlustus, kliendiks Tallink. Kas on õige autoremondiarve vormistada 0%-lise käibemaksumääraga (tegemist ekspordiga), kuna saajaks on Norra kindlustus? Auto remonditakse siin Eestis.

Vastus - 20.03.2022

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.
Saan aru, et küsite autorendiga tegeleva äriühingu vaatest. Remonditeenuse käibe tekkimise koht on Eestis (KMS § 10 lg 1) ja kui teie olete remonditeenuse saaja, siis esitatakse see arve 20% käibemaksuga (KMS § 15 lg 1), kuivõrd ühtegi erisust, mis annaks õiguse kasutada 0% maksumäära, ei esine. Kuna auto remondikulu on teie ettevõtlusega seotud kulu, siis saate sellelt kulutuselt sisendkäibemaksu üldises korras maha arvata. Kindlustus hüvitab kulu – st käibemaksuta summa. Kui on situatsioon, et teil ei ole mingil põhjusel õigust remondiarve käibemaksu maha arvata, peaks Norras asuv Tallinki kindlustusfirma hüvitama teile käibemaksuga kulutuse.