iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 58

Küsimus

Sellest aastast tõsteti FIE-del sotsiaalmaksu avansilist kohustust, sellega seoses on tekkinud mitu küsimust,olen teenindaja, senini töödanud oma klientidele soodsate hindadega ja hindade tõstmine ei tule kõne allagi,aga asutus kus ma ruume rendin,suletakse suvel terveks kuuks ajaks ja ma ei saa neid ruume kasutada,kuigi renti maksan ka selle kuu eest,aga kas ma pean maksma ka avansilist sotsiaalmaksu selle kuu eest mil ma töötada ei saa,või on selle kohta mingi seadus olemas.Ja selline küsimus,kui ma nüüd maksan nii palju sotsiaalmaksu ja see läheb minu järgmise aasta tuludest maha, siis kuivavad ka tulud ju nii kokku,et pensionikoefitsient jääb väga madal...kas selle peale on mõeldud ja kas on selle kohta mingi seadus tehtud.

Vastus - 17.01.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Teie pensionikoefitsient arvutatakse justnimelt tasutud sotsiaalmaksu alusel, mitte tulude alusel. See tähendab et kui teie tulud on väikesed ja siiamaani te maksite ainult minimaalset sotsiaalmaksu 2772 krooni aastas, suureneb teie koefitsient nüüd kaks korda.

Teil on võimalus oma tegevus FIE-na suvekuudeks peatada, sel juhul te ei pea nende kuude eest sotsiaalmaksu maksma. Peatamisest tuleb kirjalikult teatada MTA kohalikku teenindusbüroosse. Selle aja eest, millal teie tegevus on peatatud, ei saa te ka kulusid (nt ruumide rent) ettevõtluse tulust maha arvata.