iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuküsimus: 541

Küsimus

Väljamõeldud näitlik firma:
OÜ "ABC"
Viljandimaa
Käive: 4 milj/a (ehk KM kohuslane)
Tegevusala: ämbrite jaemüük

OÜ "ABC" tellib Saksamaa on-line poest "XY" 3000 (eurot) maksva koduelektroonikaseadme, oma tarbeks kasutamiseks.
XY on kõigega nõus ja saadab peale arve tasumist kauba Eestisse ilma Saksamaa KM-ta (-19%).
3000-19%=2460.-

Pakk jõuab Eestisse:
Kaup: 2460 eurot
Transport: 40 eurot
Arve kogusumma: 2500 eurot

Mis toimub edasi?
Kuidas käib täpselt protsess?:
"Eestis tuleb deklareerida kauba ühendusesisest soetamist ja sellelt arvutatud käibemaks sisendkäibemaksuna maha arvata"

Kui pika aja jooksul ülalmainitud protsess toimub?

Mis liigutusi peab ettevõte ise tegema, kuhu minema (Tallinnasse)?
Pakk saabub üldjuhul ju maakonna postkontorisse?

Eesti KM (18%) lisandub summale 2460 või 2500 eurot?

Kas järgmise aasta tuludeklaratsiooni esitamisel peab ka midagi jälgima/teistmoodi tegema, et imporditud toote pealt ikka KM tagasi tuleks?

Vastus - 20.03.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Eestis tuleb tõepoolest deklareerida kauba ühendusesisest soetamist ja sellelt arvutatud käibemaks sisendkäibemaksuna maha arvata.
Kui pika aja jooksul see protsess toimub, on raske ennustada, sest meil puudub info, mis perioodi jooksul küsimuses märgitud tehingud toimuvad. Käibemaksuseaduse kohaselt tuleb kauba ühendusesisene soetamine deklareerida soetamise kuu käibedeklaratsioonil.
Samuti ei ole võimalik vastata, mis liigutusi ettevõte peab tegema, kuhu minema. Kui peate silmas käibedeklaratsiooni esitamist, siis selle jaoks ei ole vaja Tallinnasse minna. Käibedeklaratsiooni on võimalik maksuametile esitada elektroonselt või paberkandjal (posti teel) ise sinna isiklikult kohale minemata. Euroopa Liidu sisesele kaubakäibele tollikontrolli ei rakendata ning paki kättesaamine ja käibemaksu arvestamine ei ole omavahel seotud.

Kauba ühendusesisese käibe deklareerimisel tuleb käibemaks 18% lisada kogu arve summale (koos transpordiga summale). Käibedeklaratsioonil deklareeritakse kõik summad Eesti kroonides.
Küsimus järgmise aasta tuludeklaratsiooni kohta ei puuduta mitte kuidagi käibemaksustamist. Kui toimub kauba ühendusesisene soetamine siis EI TOIMU kauba importi ega impordi käibemaksu tasumist. Kauba ühendusesisesel soetamisel ei toimu käibemaksu füüsilist maksmist riigile, käibemaks ainult deklareeritakse ning arvatakse sisendkäibemaksuna maha samas käibedeklaratsioonis.

Eestis ei esita äriühingud tuludeklaratsiooni "järgmisel aastal". Äriühingud esitavad maksuametile igakuiselt TSD deklaratsiooni koos vajalike lisadega. TSD deklaratsioonil kajastatakse palgamaksud, erisoodustused, dividendid, ettevõtlusega mitteseotud väljamaksed ja palju muud.