Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 528

Küsimus

Palun selgitage ära, kui firma ostab EU-st kaupa,
1. siis kauba arve peale müüja näiteks Lätis ei pane käibemaksu summat?
2. kui siis seda kaupa Eestis edasi müüa ja meie firma on käibemaksukohuslane, siis meie peame käibemaksu alati lisama?
3. aga kui ostetakse kaupa, millega arvet üldse kaasa ei anta? Kas siis peab tollis mingeid pabereid täitma? Kuidas see kauba toomine näiteks Lätist-Leedust jm üldse on?
4. Minu ülemus ütles sellise lause "Et kui EU-st kaupa tuua (müüakse ilma km-ta), siis Eestis müües km-ga pean kindlasti broneerima summa, mille riigile maksan - üks variant" - kas keegi oskab kommenteerida, mida ta mõtles?

Vastus - 06.03.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

1. Ei pane
2. Esiteks tuleb Eestis deklareerida kauba ühendusesisest soetamist ja sellelt arvutatud käibemaks sisendkäibemaksuna maha arvata, seejärel kauba müük Eestis maksustatakse käibemaksuga
3. Ka siis, kui arvet ei esitata, tuleb kauba soetamist Eestis deklareerida, kuid välismaisel müüjal tekib sel juhul probleeme 0% rakendamisega koduriigis. EL riikide vahelist kaubakäivet tollis ei kontrollita ja mingeid dokumente ei vormistada, kogu käibemaksuarvestus käib arvete ja saatedokumentide (veodokumentide) alusel.
4. Ilmselt mõtles seda, et hind, millega kaupa Eestis müüa, peab olema käibemaksu võrra suurem kui see hind, millega kaupa välismaalt tuuakse.