iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Maksuküsimus: 463

Küsimus

sept 2006.a.osteti firma.selgus,et eelmisel omanikul on esitamata äriregistrisse 2005.a.majandusaastaaruanne.äriregister nõuab seda nüüd uuelt omanikult.kuidas koostada teise inimese tegevuste kohta aruannet?

Vastus - 01.02.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Aruande esitamise kohustus on äriühingul, mitte inimesel. Kui omandatakse äriühingu osad ja asutakse juhatusse, siis võetakse ka endale kohustus ja vastutus varem tegemata või valesti tehtud asjade eest, tasumata võlgade eest jne. Äriühingu õigused ja kohustused ei muutu osaniku ega juhatuse vahetusega.

Seda, kas aruanded on koostatud, oleks mõistlik uurida enne osa ostmist, vastasel juhul ei tea te ise ka, mida te üldse ostate ja palju see väärt on.

Osade ostmisel tasub lepingusse sisse kirjutada müüja vastutus juhuks, kui aruanded on esitamata või vigased või äriühingu varaline seis ei vasta sellele, mida varem lubati.

Kui aasta aruanne on koostamata, siis peab praegune juhatus selle nüüd tegema, praegused osanikud kinnitama ja juhatus äriregistrile esitama. Eelmine juhatus peab kõik äriühingu dokumendid uuele juhatusele üle andma.