Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 429

Küsimus

Käibemaksukohustlane firma ostis eraiskult 2006.a. korteri km vabalt. 2006. a lõpus müüb korteri kallimalt maha. Seal on tehtud kap. remont, mille kuludelt on km maha arvestatud. Kas müügi arvele tuleb lisada osaline käibemaks (kallinemise osa)?

Vastus - 01.01.2007

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Osalise maksustamise võimalust ei ole – kogu müügihind on kas maksustatud või maksuvaba.

Kui kapitaalremont vastab ehitise parendamise mõistele ning parendamise kulud ületavad 1,1 korda ehitise soetamismaksumust, siis tuleb kogu korteriomandi müük maksustada (vt KMS § 16 lg 2 p 3).

Kui nimetatud piirmäära ei ületata, siis ei ole käibemaksuga maksustamine kohustuslik, kuid KMS § 16 lg 3 lubab käivet maksustada, kui müüja teavitab oma otsusest eelnevalt maksuhaldurit ning korterit kasutatakse äripinnana (nt büroo, majutusasutus).

Kui korter müüakse maksuvabalt, siis tuleb kapitaalremondi kuludelt maha arvatud sisendkäibemaks tagasi maksta. Vastav korrigeerimine tehakse müügi kuu käibedeklaratsioonis. Korteri ostja aga ei saa sellisel viisil korrigeeritud käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata. Juhul kui korteri ostja hakkab korterit kasutama äripinanna, siis oleks kasulikum müüki käibemaksuga maksustada.