Maksuküsimus: 424

Küsimus

Firma tegeleb kinnisvaraga Tartus. Nüüd avaneb tal võimalus osta 1-toaline korter Tallinna. Tahaks seda kasutama hakata büroona vähemalt korra nädalas. Kas võib seda osta kohe firmale bürooks ja kas sel juhul võib sisendkäibemaksu tagasi arvestada? Elamiseks seda ei kasutata.

Vastus - 18.12.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Sisendkäibemaksu mahaarvamise üldpõhimõtteks on kauba või teenuse suunatus ettevõtlusesse, maksustatava väljundi genereerimisele (KMS § 29 lg 1). See, et tegemist on korteriga, ei ole oluline. Seega saab käibemaksukohustuslane äriruumi kasutamisega seotud kaupadelt ja teenustelt sisendkäibemaksu üldistel alustel maha arvata. Seda ka siis, kui äriruumina kasutamine eeldab mingit luba või registreeringut – maksustamist see ei puuduta.
Korteri võõrandamisel saab samuti rakendada käibemaksuga maksustamist KMS § 16 lg-s 3 sätestatud alustel ja tingimustel, kui korter on mitte elu- vaid äriruum ? st majandus- või kutsetegevuses kasutatav ruum (VÕS § 272 lg 1).