Aastaaruanne 2021 ja maksud 2022 koolituse salvestus loe lähemalt / osta koolitus

Maksuküsimus: 255

Küsimus

Eluruumi hooldusteenuse maksustamine ja arvetel kajastamine.
Haldusfirma, kes on km kohuslane, haldab kortermaja. Igakuiselt esitab see äriphing korterielanikele arved kommunaalteenuste eest. Kuidas toimida km arvestamisel, kas elanikele esitatavatel müügiarvetel tuleb km eraldi näidata? Raamatupidamises kommunaalteenuste müügikäibemaksu ei arvestata KMS paragrahv 12 lg 9 kohaselt. Samas on müügiarvetel eraldi reana ka haldusteenus, mis on maksustatav teenus. Kas: 1) peaks arvel km summana välja tooma ainult haldusteenuselt arvestatud käibemaksu, või 2) peaks arvel välja tooma kõigi kulude sh. kommunaalkulude käibemaksu, kuid raamatupidamises tuleks kajastada vaid haldusteenuse käibemaksu?

Vastus - 24.05.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui te rakendate KMS § 12 lg 9, siis käibemaksu arvel näidata ei tohi. Arvel tuleb eristada maksed, mis moodustavad teie käibe muudest maksetest. Eluruumi hooldusteenus on üldjuhul maksuvaba käive (vt KMS § 16 lg 2 p 2), va juhul kui kasutate optsiooniõigust (KMS § 16 lg 3 p 1).