Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 252

Küsimus

Kinnisvarainvesteeringu kajastamine ja sisendkäibemaksu mahaarvamine.
Ettevõtja ostis kinnisvara (korterelamu, mis lammutatakse ja asemele ehitatakse uus) eesmärgiga müüa valmissaamisel korteritena maha. Kinnisvaraarendus ei ole firma põhitegevus. Kas on õige võtta arvele lõpetamata ehitisena? Kuna ostetud on eraisikutelt, siis kuidas toimub käibemaksu tagasiarvestamine: kas võib küsida tagasi käibemaksu notaritasudelt ja lisada notaritasud lõpetamata ehitise maksumusele? Samuti parendustelt ja kasutatud materjalidelt? Olen aru saanud, et kui maja on valmis, tuleks see ümber klassifitseerida kinnisvarainvesteeringuks. Kui nüüd kinnisvarainvesteering maha müüakse, kas see kuulub uusehitiste esmamüügi alla ja kuulub käibemaksustamisele (KMS § 16 lg 2 p 3)?

Vastus - 24.05.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Teie küsimuse puhul kinnisvara kajastada vastavalt RTJ 4 sätestatule varudena. Sisendkäibemaksu mahaarvamise osas tuleb esmalt hinnata, millise käibe tarbeks tulevikus ehitist kasutatakse. Kui ehitatakse korterid ning neid soovitakse tulevikus välja üürida eluruumidena, ei tasu sisendkäibemaksu kohe maha arvata (kuna eluruumide üür on optsiooniõiguseta maksuvaba käive – vt KMS § 16 lg 2 p 2 ja lg 3 p 1). Kui kinnisasi soovitakse võõrandada, on teie kirjeldatud olukorras võõrandamine maksustatav käive (KMS § 16 lg 2 p 3) ning seega võib ka sisendkäibemaksu maha arvata kõikidelt käibemaksuga arvetelt. Siinkohal ei oma tähtsust, kas kinnistu osteti maksukohustuslaselt või mitte. Sisendkäibemaksu saate maha arvata nendelt arvetelt, millele on lisatud käibemaks.