Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 2379

Küsimus

Ettevõte ostis arendajalt korteri. Uusehitisena lisandus käibemaks. Nüüd müüb ettevõte korteri edasi, korterit pole kasutusse võetud. Lisame arvele käibemaksu. Kas sellise tehingu puhul ei rakendu erikord, kus müüja küll arvel kajastab käibemaksu kui ostja ei tasu vaid arvestus käib läbi käibemaksudeklaratsiooni pöördmaksustamise? Kas siin on tegemist tavakorras käibemaksu deklareerimise ja tasumisega ostja poolt müüjale?

Vastus - 20.06.2013

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kuna edasimüüdavat korterit kasutusse võetud ei ole, siis tuleb edasimüük tõepoolest kohustuslikus korras maksustada käibemaksuga. Käibemaksu deklareeritakse tavakorras ja ostja tasub kogu summa (st koos käibemaksuga summa) müüjale. Vt käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 3 teine lause.

Erikord, mida te kirjeldate, rakendub ainult sellisel juhul, kui müüja kasutab valikulist maksustamist. Seda on selgitatud ka erikorra paragrahvis – KMS § 41.1 lg 2 punktis 1.