Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 172

Küsimus

Eesti ettevõtja (käibemaksukohustuslane) ostab ELiidust kauba käibemaksukohustuslaselt. Edasi müües (Eestisse) ei maksustata seda kaupa käibemaksuga. Kas sel juhul ostu puhul käibemaksu tasumise kohustus lasub Eesti firmal?

Vastus - 21.03.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui teise liikmesriigi ettevõtja võõrandab Eesti käibemaksukohustuslasele kauba ning see tuuakse Eestisse, siis rakendab müüja ühendusesisese kauba käibe maksustamise reegleid (sõltuvalt riigist rakendab kas 0% maksumäära või maksuvabastust sisendkäibemaksu mahaarvamise õigusega, nb vajalik on ostja nime ja käibemaksukohustuslase registrikoodi kandmine arvele). Ostja jaoks on tegemist kauba ühendusesisese soetamisega (KMS § 8 lg 1). Ostja rakendab pöördmaksustamist (KMS § 3 lg 4 p 5) ning kuna tema jaoks on tegemist ühtlasi ka sisendkäibemaksuga (KMS § 29 lg 3 p 4), siis deklareerib ta nii maksukohustuse kui ka mahaarvamise õiguse samas käibedeklaratsioonis ning reaalselt ta mingit käibemaksu riigile ei maksa (KMS § 29 lg 1).

Kui aga kauba käive on KMS § 16 kohaselt maksuvaba, siis on sellise kauba ühendusesisene soetamine ka maksuvaba (KMS § 18 p 1).