Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 1317

Küsimus

Olen hetkel vanemahüvitise saaja (töötasin riigiasutuses). Samal ajal olen paralleelselt olnud aastaid FIE. Kas vanemahüvitise saamise ajal on mul õigus FIEna sissetulekuid saada ilma, et see vähendaks vanemahüvitist? Kas kuskil on see seaduses must-valgelt kirjas, sest praegu räägivad pensioniamet ja maksuamet erinevat juttu.

Vastus - 07.04.2009

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Vanemahüvitise seaduse § 3 lg 7 sätestab: „Kui hüvitise saaja saab hüvitise maksmise kalendrikuul hüvitise määrast suuremat sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu (sealhulgas teisest Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigist või Šveitsi Konföderatsioonist), [i][b]välja arvatud füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtlustulu (edaspidi tulu)[/b][/i], võrdub hüvitise suurus hüvitise ja hüvitise määra ületava tuluosa summa ning arvu 1,2 jagatisega, millest lahutatakse hüvitise määra ületav tuluosa. Hüvitist ei maksta, kui hüvitise maksmise kalendrikuul saadud tulu ületab viiekordset hüvitise määra.“

Täiendavalt soovitan lugeda artiklit: Mariliis Kannukene. Sünnitushüvitis, vanemahüvitis ja muud riigipoolsed tähelepanuavaldused“. – MaksuMaksja, 2007, nr 5, lk 22-26.

Vt ka varasemaid küsimusi:
1. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=923
2. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=914
3. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=732
4. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=487
5. http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=174