Järgmine koolitus: 11.10.2022 - Tallinn - Sügiskonverents 2022 Registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 1233

Küsimus

Ehitasin kanalisatsioonitrassi, mida kasutatakse maksustatava ja maksuvaba käibe tarbeks. Kasutan sisendkäibemaksu mahaarvamisel proportsiooni arvestust. Maksuvaba käive on 1% kogu käibest. Siit küsimus: soetamise kuul võtsin sisendkäibemaksu maha, kas nüüd aasta jooksul oleks pidanud korrigeerima seda summat?

Vastus - 02.02.2009

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksuseaduse § 32 lg 1 ütleb, et maksustatava käibe ja kogu käibe suhe ümardatakse ülespoole sajandikeni ehk täisprotsendini. Järelikult, kui Teil on suhe 99,1%, siis sellest saab ümardamise tulemusel 100% ja mahaarvatud käibemaksu ei korrigeeritagi. Kui Teil aga on suhe nt 98.3%, siis saab sellest ümardamise tulemusena 99%. Sellisel juhul arvate soetamise kuul sisendkäibemaksu maha proportsiooni alusel (st 1%). KMS § 32 lõike 1 kohaselt kasutatakse jooksval aastal käibemaksu osalisel mahaarvamisel eelmise kalendriaasta maksustatava käibe ja kogu käibe suhet. Aasta viimase kuu käibedeklaratsioonil aga teete korrigeerimise vastavalt tegelikule proportsioonile: vastavalt sellele milline oli kõnealuse aasta maksustatava käibe ja kogukäibe tegelik suhe (võib teoeetiliselt olla alla 98 ja ka üle 99%).