Järgmine koolitus: Tallinn - Sügisseminar 2021 registreeri / loe lähemalt

Maksuküsimus: 1196

Küsimus

Ettevõte tegeleb tööjõurendiga. On registreeritud Eestis. On registreeritud ka Soome käibemaksukohuslaseks ja tulumaksukohustuslaseks. Ettevõttel on ka kontor Tamperes. Küsimus selle kohta, kui vahendab tööjõudu Soome ettevõtjatele, kas võib maksta päevaraha Soome lähetusseaduse alusel, kui töötaja töötab väljaspool Tamperet ja kuidas hüvitatakse seda aega kui töötaja tuleb Tallinnast Tamperesse.
Kust saaksin lugeda Soome lähetuste kohta (päevarahad, tingimused)?

Vastus - 05.01.2009

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kui võtate töötajad eesmärgiga nad Soome tööle saata, siis ei saa neile tõepoolest kohaldada Eesti lähetuse määrust, kuna töö tegemise koht on Soomes, mitte Eestis. Samas annab meie tulumaksuseaduse § 12 lg 3 võimaluse käsitleda selliseid ühekordseid transpordikulude hüvitisi (töötaja ühekordne viimine Soome ja tagasi) kui lihtsalt ettevõtluse kulu. Eestist Tamperesse sõidu eest päevaraha ei maksta, kuna see sõit ei kujuta endast lähetust. Kõne alla ei saa tulla, et tööandja maksab regulaarselt maksuvabalt kinni töötajate tööle- ja kojusõidud (Eestist Tamperesse). Päevaraha maksmise osas ütleb tulumaksuseaduse § 13 lg 3 p 1¹, et kui töö tegemise koht on väljaspool Eestit, siis tuleb ka päevaraha maksta töö tegemise kohas kehtivates piirmäärades. Soome määruse kohaselt on riigisisese päevaraha suurus 16-35 eurot, sõltuvalt lähetuse kestusest.
Soome lähetustest saate lugeda näiteks siit: http://www.vero.fi/default.asp?language=ENG&domain=VERO_ENGLISH ja
Lähetuste määruse inglisekeelne tekst: Decision of the Finnish Tax Administration on tax-exempt allowances for travel expenses in 2009:
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=3812;217431