Tulemas koolitus: 05.10.2023 - Tallinn – Sügiskonverents 2023 Registreeri / loe lähemalt

Veebruari MaksuMaksjas globaalsed maksupettused

Veebruari MaksuMaksjas globaalsed maksupettused

Rubriik: EML

Maksudest kõrvalehoidumise ja maksude planeerimise vastu võitlemist vaadeldakse siseriikliku probleemina, kuid tegelikkus näitab, et selle vastu efektiivsemaks võitlemiseks tuleks parandada hoopis riikidevahelist koostööd.

Advokaadibüroo GLIMSTEDT jurist Maarja-Liis Lall ja Advokaadibüroo MAQS advokaat Kaido Künnapas kirjutavad, kuidas EL liikmesriigid kaotavad „lünkadega“ topeltmaksustamise vältimise lepingute süsteemi ja puuduliku halduskoostöö tõttu maksuraha ning milliseid meetmeid selle vältimiseks lähiajal tarvitusele võetakse. Swedbanki investeerimisteenuste vastavuskontrolli juht Ants Soone tutvustab, mis peitub lühendi FATCA taga — tegemist on õigusaktiga, mille eesmärk on parandada rahvusvahelist maksukuulekust ja kindlustada USA-le piiriüleselt täiendavad maksulaekumised. Kuigi selle rakendamisega kaasnevad küllalt suured kulud nii finantsasutustele kui riikidele, ei ole mõeldav FATCA nõudeid mitte täita. Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous maksunõunik Villy Lopman annab ülevaate, kuidas Saksamaa maksupõgenike otsimisest on kujunenud riigile tulus äri.

Nimelt olla maksuvõimud taas kord anonüümseks jääda soovivalt pankurilt ostnud CD, mis kannab endaga andmeid Šveitsis pankadesse varjule läinud sakslaste ja nende kontodel oleva raha kohta. EML jurist Hiie Marrandi teeb kokkuvõtte hiljutisest Riigikohtu lahendist, kus selgitati krundi mõiste tõlgendamist käibemaksustamise valguses. Kinnisvaratehingute puhul tuleb hoolikalt uurida kõiki aspekte ja teavitada maksuhaldurit maksustamise soovist — ka siis, kui tundub, et maksustamine on kohustuslik. Kui tavaliselt satutakse maksuameti huviorbiiti sellega, et mõni maks on jäänud deklareerimata või maksmata, siis käibemaksuga võib tekkida probleeme ka sellest, kui maksuvaba tehingut on ekslikult maksustatud.

Sellisel juhul ei saa isegi heauskne ostja sisendkäibemaksu maha arvestada, vaid peab müüjalt käibemaksu tagasi küsima. Alati ei ole see paraku võimalik. EML juhatuse esimees Lasse Lehis ja EML jurist Gaily Kuusik tuletavad aga kõigile tuludeklareerijaile meelde olulised põhitõed, mida enne deklaratsiooni kinnitamist veel silmas pidada. Soome maksuameti kontsernimaksukeskuse maksuaudiitor Kirsti Piiskoppel tutvustab uuemat kohtupraktikat lahe tagant — nimelt vaieldi päevaraha maksuvabastuse üle erilistel töötegemisaladel.

Soome kõrgeim halduskohus leidis, et välistöötajatel on Soomes nn teine elukoht ning sealt igapäevane reis tööobjektile ei ole selline tööreis, mille puhul oleks võimalik päevaraha maksuvabalt maksta. Lisateave: MaksuMaksja peatoimetaja Margit Berko telefon 626 4196, 53035 007 margit@maksumaksjad.ee