iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Värske uuringu kohaselt mõjutavad keskkonnatasud energeetikasektorit aktsiisist enam

Värske uuringu kohaselt mõjutavad keskkonnatasud energeetikasektorit aktsiisist enam

Rubriik: Delfi

Täna avalikustatud energiatoodete uuringu kohaselt omavad keskkonnatasud võrreldes aktsiisimaksuga märkimisväärselt suuremat mõju nii keskkonnaeesmärkide saavutamisele kui ka elektrienergia hinnale.

Tallinna Tehnikaülikooli teadalaste poolt rahandusministeeriumi tellimusel läbi viidud uuring on osa ökoloogilise maksureformi järgmiste sammude kavandamisest. "Tegemist on väga põhjaliku ülevaatega erinevatest võimalustest energeetika maksustamisel. Uuring hõlmab energiatoodete maksustamise mõjusid tarbimisele, tehnoloogiale, keskkonnale, ettevõtlusele ja inimestele," selgitas rahandusminister Aivar Sõerd. "Et peame EL direktiividest lähtuvalt alates 2010.

aastast elektrienergia tarbimist maksustama hakkama, oli oluline teada saada, milline mõju oleks erinevatel aktsiisimääradel Eesti energeetikaturule ja tarbijale. Ilma uuringuteta ei ole selliste otsuste langetamine võimalik.” Uuringu raames on läbi mängitud kolm erinevat stsenaariumi. Analüüsiti, kuidas elektrienergia ja maagaasi puhul erinevate aktsiisi ja keskkonnatasude kombinatsioonide rakendamine mõjutab: - keskkonna- ja energiamajanduse eesmärkide saavutamist; - energiatoodete osakaalusid energiabilansis; - kütuste hindasid ning mõjusid ettevõtlusele ja inimestele. Uuringus leiti, et keskkonnatasudel on võrreldes aktsiisimaksuga märkimisväärselt suurem positiivne mõju keskkonna eesmärkide saavutamisele.

Kui tõsta keskkonnatasusid aastas 20 protsendi võrra, saaksid eelise taastuvad energiaallikad ja maagaas: nende osakaal energiabilansis hakkaks suurenema. Ka elektrienergia hinnale omavad keskkonnatasud vaadeldud stsenaariumite puhul suuremat mõju kui aktsiis. Samuti leiti, et kodu- ja äritarbija poolt tarbitava elektrienergia maksustamine erineva aktsiisimääraga eesmärgiga säästa elektrienergiat ei ole põhjendatud, sest elektrienergiat tuleb säästa nii tööstuses, teeninduses kui ka kodus. Ökoloogiline maksureform on meetmete kompleks, mille raames suurendatakse keskkonna ja loodusvaradega seotud makse ning vähendatakse tööjõuga seotud makse eeldusel, et üldine maksutase ei tõuse.

Ökoloogiline maksureform hõlmab kolme komponenti: energiamaksud, transpordimaksud ning saastamise ja loodusvaradega seotud maksud. Uuringu täistekstiga saate tutvuda siin: http://www.fin.ee/doc.php?76661 Vt Rahandusministeeriumi pressiteadet ministeeriumi veebilehelt: www.fin.ee

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus