iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Valitsus kiitis maksumuudatused heaks

Valitsus kiitis maksumuudatused heaks

Rubriik: Rahandusministeerium

Tänasel istungil kiitis valitsus heaks planeeritud tulumaksumuudatused ja tuleva aasta aktsiisitõusud.

Valitsus andis heakskiidu valitsusleppes sätestatud tulumaksumuudatustele - aastaks 2011 tõuseb maksuvaba tulu 3000 kroonini kuus ja tulumaksu määr alaneb 18 protsendile. Samuti soovib valitsus kehtestada järgmisest aastast täiendava maksuvaba tulu alates pere esimesest lapsest. Riigieelarve tulusid vähendab maksuvaba tulu tõstmine järgmisel aastal umbes 350 miljoni võrra. Et eelmise valitsuse poolt seadustatud tulumaksumäära üheprotsendiline vähenemine tuleval aastal vähendab maksutulusid veel 965 miljonit krooni, laekub riigieelarvesse järgmisel aastal 1,32 miljardi võrra vähem tulumaksu.

2009. aastal vähendavad tulumaksumäära vähenemine ja maksuvaba tulu tõus eelarvetulusid 1,8 miljardi krooni võrra. Lisaks vähendab 2009. aastal maksulaekumist ligikaudu miljardi krooni võrra täiendav maksuvaba tulu alates esimesest lapsest.

"Nagu kokku leppisime – maksuvaba tulu tõuseb ja tulumaksu määr väheneb," rääkis rahandusminister Ivari Padar. "Samas peame vajalikuks tõsta mõningaid aktsiisimäärasid ja seda mitmel põhjusel. Esiteks peame silmas rahva tervist, teiseks keskkonnahoidu ning kolmandaks eurole üleminekut, mille oleme endile sihiks seadnud. Mõistlik on kõik need sammud, mida Euroopa Liiduga ühinedes lubasime, kohe ära teha.

Siis ei takista need meil eurole üleminekut ajal, kui inflatsioonikriteeriumi täitmine on käeulatuses,” selgitas Padar. Valitsuse poolt heaks kiidetud kava kohaselt tõuseb järgmisel aastal EL miinimumtasemele tubakaaktsiis ja kerkib ka alkoholi aktsiisimäär. "Tubaka ja alkoholi aktsiisimäärade tõstmine on ennekõike seotud tervistlaastavate harjumuste laia levikuga Eestis,” toonitas rahandusminister Ivari Padar. ”Aktsiisimäärade kasv toob kaasa tubakatoodete ja alkoholi hinnatõusu, see aga aitab pidurdada tarbimise kasvu.” Alkoholiaktsiisi määrasid on viimase kaheksa aasta jooksul tõstetud vaid 5 protsenti, inflatsioon on selle aja jooksul olnud aga 33,6 protsenti.

Ka on sissetulekud suurenenud oluliselt rohkem kui alkoholi hind. „Nii tarbimise pidev kasv kui suured erinevused üldise hinnatõusu ja alkoholiaktsiisi määrade tõstmise vahel viitavad sellele, et on aeg neid maksumäärasid tõsta,” selgitas rahandusminister. Plaani kohaselt tõusevad järgmisel aastal ka mootorikütuste aktsiisimäärad ning elektrienergiale kehtestatakse aktsiis 5 senti kilovatt-tunni kohta. Elektri aktsiisiga maksustamise kohustuse võttis Eesti EL liitumisleppega.

Et aktsiisi kehtestamise järel ei pea elektri tootja enam riigile maksma süsinikdioksiid saastetasu, siis tarbija jaoks sellest tulenevat elektri hind ei tõuse. Aktsiisimuudatused tooksid järgmisel aastal riigieelarvesse täiendavalt 2,2 miljardit krooni ning aastal 2009. aastal 1,6 miljardit krooni. "Tulumaksumuudatustel, mis jätavad inimestele rohkem raha kätte, on küll märkimisväärne mõju riigieelarvele, ent aktsiisitõusud toovad osa sellest rahast riigieelarvesse tagasi ja riik saab seda kasutada inimeste elu parandamiseks," toonitas rahandusminister.

„Valitsuse töötsükkel pole üks, vaid neli aastat - ehkki tuleval aastal kasvavad riigi maksutulud harjumuspärasest rohkem, vähenevad riigi tulud nelja aasta peale kokku enam kui nelja ja poole miljardi krooni võrra. Kõige olulisem on aga, et muutub maksude struktuur – võtame üha enam suuna raiskava ja tervist kahjustava tarbimise maksustamisele, selle asemel et tööjõudu maksustada,” rääkis rahandusminister. Loe rahandusministeeriumi pressiteadet: http://www.fin.ee/?id=77647 Tutvu ka täpsemate arvutuste ja informatsiooniga (doc fail): http://www.fin.ee/doc.php?77646

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus