iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Välismaine renditööjõud ja maksustamine Soomes

Välismaine renditööjõud ja maksustamine Soomes

Rubriik: EML

Soomes jõustus 2007. aasta alguses seadusemuudatus, mille alusel kuulub Islandilt, Norrast, Rootsist, Taanist, Lätist, Leedust ja Eestist pärinevate ning kuni kuus kuud Soomes viibivate renditöötajate palgatulu Soomes maksustamisele.

Uue õigusliku olustiku kohta avaldas Soome maksuamet ka juhendmaterjali oma veebilehel. Kuna renditööjõu maksustamine puudutab paljusid Eesti tööandjaid ja töötajaid, siis toome siinkohal ära lühendatud variandi juhendmaterjalist. Renditöötaja palgatulu maksustamisest Renditöötaja palka vaadeldakse Soomes maksustatava tuluna sõltumata riigis viibimise ajast ja alates esimesest tööpäevast.

Renditöötaja tööandjaks on välismaine ettevõte, kellel ei ole Soomes alalist tegevuskohta ning kes ei ole asutanud Soomes filiaali ega muud firmat. Sel juhul ei ole firmal maksude kinnipidamise kohustust Soomes töötavate renditöötajate palgatulult. Seetõttu peab renditöötaja ise hoolt kandma oma maksude tasumise eest Soomes teenitud palgatulult. Renditöötaja kohustused Renditöötaja, kes on pärit Islandilt, Norrast, Taanist, Lätist, Leedust või Eestist või riigist, millega Soomel puudub leping topeltmaksustamise vältimiseks, maksab Soomes saadud palgatulult määratava maksu ettemaksuna.

Ettemaksuna makstava tulumaksu määramiseks peab töötaja võtma kontakti töö- või elukohajärgse maksuametiga kohe töötamise alustamisel Soomes ning hiljemalt töötamise alustamisele järgneva kuu lõpuks. Ettemaksuna makstava tulumaksu määramiseks peab töötajal olema Soome isikukood. Kui töötaja ei ole varem isikukoodi taotlenud, saab ta ettemaksuna makstava tulumaksu taotlemise ajal maksuametist juhised ja blanketi isikukoodi taotlemiseks. Ettemaksuna makstava tulumaksu määramisel tehakse palgatulult mahaarvamine 510 eurot kuus töötamise aja jooksul.

Kui töötamisperiood sisaldab poolikuid kuid, on mahaarvatav summa mainitud aja eest 17 eurot päevas. Ettemaksuna makstav tulumaks määratakse töötamise ajal jagatuna igal kuul tasumiseks. Soomes vähemalt neli kuud töötav töötaja on lisaks kohustatud tasuma palga alusel määratud haiguskindlustusmaksu. Maks tasutakse palgalt, millelt ei ole tehtud ülalmainitud 510 euro suurust mahaarvamist kuu kohta ega 17 euro suurust mahaarvamist päeva kohta.

Maksu ei määrata, kui töötaja esitab oma kodumaalt saadud tõendi E 101, mis kinnitab, et töötaja on oma kodumaal kindlustatud. Juhised välismaisele tööandjale ja tema esindajale Teatis renditöötajate kohta Välismaine tööandja, kes rendib välisriigist pärineva töötaja Soomes olevale töö tellijale, on kohustatud esitama teatise oma Soomes töötavate töötajate kohta. Teatis tuleb esitada iga töötaja kohta töötamise alustamisele järgneva kuu lõpuks. Teatamiskohustus kehtib sellise töötamise kohta, mis on alanud 1.7.2007 või hiljem.

Teatis renditöötaja kohta esitatakse blanketil ”Ilmoitus vuokratyöntekijästä” (VEROH 6147a või VEROH 6147e) Pealinna maksuametile. Teatis esitatakse juhul, kui topeltmaksustamise vältimise leping ei takista Soomet töötaja palgalt maksu sisse nõudmast. Teatise esitamise kohustus on töötaja välismaisel tööandjal, kes on kantud maksu kinnipidajate registrisse. Kui tööandja ei ole kantud maksu kinnipidajate registrisse, esitab teatise tööandja esindaja vastavalt renditöötajate seaduse § 4a.

Kui esindajat ei ole määratud, esitab teatise välismaine tööandja ise. Tulumaksu kinnipidamisest Välismaine tööandja, kellel on Soomes alaline tegevuskoht, on kohustatud väljamakstavatelt palkadelt kinni pidama tulumaksu või teostama ettemaksuna makstava tulumaksu kinnipidamise, kuid mitte esitama teatist renditöötaja töötamise kohta Soomes (VEROH 6147a või VEROH 6147e). Aastadeklaratsioon Maksu kinnipidajate registrisse kantud välismaisel tööandjal või kui tööandja ei ole registrisse kantud, siis tema esindajal on kohustus esitada andmed renditöötajate ja neile väljamakstud palkade kohta iga aasta jaanuarikuus piiratud maksukohuslase aastadeklaratsiooni blanketil. Kui tööandja ei ole endale esindajat määranud, on tööandjal teatamiskohustus sõltumata maksu kinnipidajate registrisse kandmisest.

Andmed renditöötajatele makstud palgasummade kohta esitatakse väljamakse liigi koodi ”Ulkomailta vuokratun työntekijän palkkatulo”, kood A9 alusel. Tööandjal või tema esindajal on samuti kohustus teatada töötaja täpne Soomes töötamise aeg. Lisaks tuleb teatada töötaja Soome isikukood. Aastadeklaratsiooni ei ole vaja esitada, kui topeltmaksustamise vältimise leping takistab maksude kinnipidamist töötaja palgast.

Sellisel juhul tuleb teatis esitada ainult renditöötajate kohta, kes on pärit Islandilt, Norrast, Rootsist, Taanist, Lätist, Leedust ja Eestist ning riigist, millega Soomel puudub topeltmaksustamise vältimise leping. Lisaks tuleb välismaisel tööandjal või esindajal esitada aastadeklaratsioon (VEROH 7801) kõigi kauem kui kuus kuud Soomes töötanud töötajate kohta samal viisil nagu alaliselt Soomes elavate töötajate kohta. Välismaise tööandja maksu kinnipidajate registrisse kandmine taotlemine Välismaisel tööandjal on soovitatav taotleda registreerimist maksu kinnipidajate registris. Kui tööandja on kantud maksu kinnipidajate registrisse, ei ole soomlasest töö tellijal vajadust pidada tööandjale töö eest makstavast tasust kinni 13 protsenti.

Loe Soome maksuameti veebilehelt täpsemalt siit.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus