Skype Eesti tegevjuht Sten Tamkivi kirjutab Eesti Päevalehe arvamusrubriigis, et <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -alles aasta tagasi, kui kinnisvara-arenduseks anti ülilihtsasti laenu, tundus, et keeruka teabeäriga pole Eestis mõtet jännata.
Üks näide uutmoodi dialoogi otsivatest ettevõtjatest on Targa Eesti mõttekoda – mitteametlik ja omaalgatuslik seltskond IT- ja finantstegelasi, kinnisvara- ja maksuasjatundjaid. Nad saavad aru, et kodanikena tuleb oma riiki aidata, ja niisama virisemine pole neist kedagi seni oma valdkonnas edukaks teinud. Nad usuvad, et järgmises edukas Eestis on esikohal ettevõtlik töötaja, keda motiveeritakse omandama kvaliteetset haridust ja rakendama seda eel-kõige teabemahukate teenuste pakkumisel, ekspordiks ja jõu-kuse kasvatamiseks. Sellist juttu on siin-seal muidugi juba aastaid aetud, aga piisava konkreetsuseta.
Nende lähenemine meeldib mulle. Eestis on juba päris hea hoida kapitali (ja teenida sellelt passiivselt tulu), aga väga kallis luua töökohti. Töölepingute paindlikkus on väike ja töötajaga seotud maksud kõrged. Aga selleks, et meil oleks rohkem rahulolevaid passiivseid kapitaliste, oleks kõigepealt vaja ju kõvasti aktiivset tööd teha.
Mõttekoja pakutud konkreetsete lahenduste seas on näiteks sotsiaalmaksu ülempiir, mis tähendaks, et mitte keegi ei pea maksma Euroopa kõrgeimate sekka kuuluvat 33-protsendist sotsiaalmaksu aastapalga sellelt osalt, mis ületab 250 000 krooni. Kuni selle piirini maksaksid kõik võrdselt maksu nagu praegu. Suurem palk tähendab, et töötaja loob rohkem väärtust, muidu tööandja lihtsalt ei saa talle rohkem maksta. Sotsiaalmaksu lagi looks seega olukorra, kus Eestisse tasub luua just kallimaid ja targemaid töökohti.
Ja veel üks võrreldav mõõdupuu: 100 000–150 000 krooni eest aastas on võimalik kindlustada praegune Euroopa Liidu kodanik koos oma lastega eraseltsides mõistlikult nii tervishoiuteenuste kui ka pensioniga. Sellest suuremat maksuraha koguv riik ei paku enam piirideta turul konkurentsivõimelist kindlus-teenust. Lihtne ja arusaadav ettepanek. Kellelegi ei tehtaks liiga ja riik saadaks selge signaali, et meie maale on oodatud suurt väärtust loov, mitte odav allhankemajandus.
Aga kuidas see kohe, nüüd ja praegu, keset kriisi ellu viia? Üks valitsuspartei on ideele juba toetust avaldanud. Aga nende tõlgendus räägib 700 000-kroonisest aastapalgast, millelt soodustus kehtima hakkaks. Nii kõrgele seatud piir nulliks küm-nete tuhandete teabetöökohtade soodustamise mõtte ja muudaks laiapõhjalise meetme pelgalt tippjuhtide (loogu nende firma siis tõesti uusi teadmisi või vahendagu pelgalt importkaupu) ja vaid mõne üksiku oma valdkonna tippspetsialisti eriboonuseks.
Hea näide sellest, kuidas poliitikud just nagu kuulaksid, aga siiski ei mõista ettevõtjaid. Sama idee ümber ujub kohe pinnale ka lühinägelik parteipoliitika. Üks erakond haagib ennast ideele taha, mis sest, et moonutatud kujul. Teine ütleb: muidugi toetame, aga sotsiaalmaksu lage kehtestades peaks tõstma kohe tulumaksu.
See muidugi nulliks ära idee algse mõtte alandada tööjõumaksude üldist taset.Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/449922