Külli-Riin Tigasson intervjueerib Eesti Päevalehe veergudel TÜ tööõiguse õppejõud Gaabriel Tavitsat.
Uus töölepinguseadus on valitsuse lõhki löönud. Põhiliselt on sellest seadusest räägitud koondamiste ja töötushüvitiste kontekstis, aga mida uus seadus veel kaasa toob? Koondamishüvitised on poliitiline teema, mis on töötajaile tõesti kõige valusam. Aga uus seadus sisaldab ka palju muud. Näiteks võimaldab 1.
juulil kehtima hakkav uus töölepinguseadus tööandjal töötaja palka ühepoolselt vähendada. Praeguse seaduse järgi tööandja töötaja palka ühepoolselt vähendada ei saa, aga edaspidi võib tööandja töötaja palka ühepoolselt vähendada kuni alampalgani – ja seda kuni kolmeks kuuks kalendriaasta jooksul. Nii et see, kes varem sai palka 15 000 krooni kuus, võib hakata saama 4350 krooni? Jah, see on võimalik. Sellest tuleb vähemalt kaks nädalat ette teatada, aga töötaja nõusolekut ei küsi keegi.
Mille alusel seda teha tohib? Põhjuseks peavad olema ettenägematud majanduslikud asja-olud. Aga praeguses olukorras võivad kõik ettevõtted öelda, et neil on keeruline majandusolukord. Tõsi, vastureaktsioonina lubab seadus sel juhul töötajal tööandjale öelda, et ta käib selle võrra vähem tööl. Näiteks kui palk langeb viis korda, käib ta viis korda vähem tööl.
Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/469217 Tutvu uue töölepingu seadusega siit: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13152918