iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Ümbrikupalga eest rabaja riskib heaoluga

Ümbrikupalga eest rabaja riskib heaoluga

Rubriik: Postimees

Maksu- ja Tolliameti peadirektor Enriko Aav kirjutab Postimehe arvamusküljel ümbrikupalgast.

Kuigi ümbrikupalga maksmist ei saa Eestis pidada enam tavaliseks nähtuseks, on siiski üle kümnendiku siinsetest töötajatest nõustunud töötasuga maksustamise eest varjatud kujul. Sellise tulu saajad ei arvesta pahatihti, et ümbrikupalgaga koos nõustuvad nad sotsiaalse riskiga, mis võib nende elu paljuski mõjutada. Maksu- ja Tolliameti andmetel sai 2007. aastal 11,6 protsenti Eesti töötajatest palka, millelt jäeti osaliselt või täielikult ettenähtud maksud maksmata.

See näitaja on paari aasta taguse ajaga või mõne meie naaberriigi tänaste oludega võrreldes üsna madal. Siiski ei saa alahinnata negatiivset efekti, mida ümbrikupalk toob kaasa kümnetele tuhandetele eestimaalastele otseselt või sadadele tuhandetele kaudselt. Tegemist on laiaulatusliku probleemiga, millele vastu astumine on kõigi huvides. Legaalne sissetulek annab meile kindlustunde suhetes tööandja ja pankadega ning sotsiaalse garantii haigestumisel, peret luues ja vanaduspõlves.

Need on hüved, millest «musta tulu» saajad ilma jäävad. Viimastel aastatel on meie kõigi rõõmuks hakanud ülespoole liikuma sündide arv. Ka riik panustab pisipere ja vanemate heaolusse, makstes vanemahüvitist ning isapuhkuse tasu, et vanemad saaksid lapse esimestel elupäevadel ja -kuudel sellele tähtsale sündmusele pühenduda. Vanemahüvitist makstakse lapsevanema varasema perioodi ametliku palga alusel.

Ema, kes on leppinud ümbrikupalgaga, peab leppima ka miinimumpalga alusel makstava vanemahüvitisega, see toob aga paratamatult kaasa noore pere elustandardi langemise. Tihti ei mõtle me negatiivsele – mis saab siis, kui kaotada töö tõttu tervis või haiguse tõttu töövõime, kuidas saada hakkama, kui kaob töökoht. Ausale palgasaajale maksab riik negatiivse stsenaariumi korral hüvitist, et anda aega paranemiseks või uue töö otsimiseks. Võib aga juhtuda, et ümbrikupalga eest tööd rügav tubli ehitaja avastab tööõnnetusse sattudes, et on jäänud oma muredega üksi, kuna ka tervisekahjustushüvitist saab nõuda vaid ametliku palga järgi.

Lisaks eeltoodule olenevad maksustatavast palgast ka puhkusetasud ning tulevase pensioni suurus. Ei maksa unustada, et ümbrikupalga saajal on kehvemad väljavaated laenule krediidiasutusest. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/210108/esileht/arvamus/307314.php

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus