iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Ühist ettevõtet pidavad FIEd arvestavad käivet eraldi

Ühist ettevõtet pidavad FIEd arvestavad käivet eraldi

Rubriik: Äripäev

Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna kirjutab Äripäevas, et kui kaks FIEt peavad ühte kauplust, arvestatakse käibemaksu eraldi mõlema FIE käibelt, mitte ühiselt kaupluse käibelt.

Kauplus on ettevõtte ja käive tekkib ettevõtjal, kellele ettevõte kuulub. Kui ühte kaupluseruumi kasutavad kaks FIEt, peab kummalgi olema omaette arvepidamine ning kogu kaupluseruumis tekkinud käive peab olema nende vahel ära jagatud. Kaks abikaasadest FIEt on aastaid koos oma kauplust pidanud, raamatupidamist teinud kassapõhiselt ja poe käive ei ole ületanud 250 000 krooni, nüüd aga tundub, et käive läheb suuremaks. Inimesed muretsevad, et peavad hakkama käibemaksukohustuslaseks, aga nemad ei taha ja küsivad, et kas üldse on sellist võimalust, et käivet võetakse ainult ühe isiku kohta - jagatakse poe käive mõlema FIE peale pooleks?

On kaks põhimõtteliselt erinevat mõistet: ettevõtja ja ettevõte. Käive, tulu, maksud ja kohustused tekkivad ettevõtjal. Ettevõtja sisukirjelduse annab äriseadustik ja seal on kirjas, et ettevõtjaks võib olla kas füüsilisest isikust ettevõtja (s.o FIE) või äriühing. FIE tähendab teisisõnu inimest, kes on hakanud tulu teenima ettevõtluseks nimetataval moel.

Üks isik on üks ettevõtja. Ettevõtjal on aga tulu teenimiseks vaja kasutada ruume, tööriistu, masinaid, materjale jms. Seda kõike nimetatakse tema ettevõtteks. Kauplus ja talu on ettevõtted, aga raamatupidamine ja maksude maksmine on ettevõtja kohustus.

Kui kauplust peavad kahepeale kaks ettevõtjat, siis on neil kummalgi oma ettevõte ja neil peab kummalgi olema oma raamatupidamine ning tulude-kulude arvestus. Kauplusel ei ole käivet käibemaksuseaduse mõttes, kummalgi FIE-l on see-eest omaette käive. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3361/rubr_artiklid_336103.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus