Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna kirjutab Äripäevas, et kui kaks FIEt peavad ühte kauplust, arvestatakse käibemaksu eraldi mõlema FIE käibelt, mitte ühiselt kaupluse käibelt.
Kauplus on ettevõtte ja käive tekkib ettevõtjal, kellele ettevõte kuulub. Kui ühte kaupluseruumi kasutavad kaks FIEt, peab kummalgi olema omaette arvepidamine ning kogu kaupluseruumis tekkinud käive peab olema nende vahel ära jagatud. Kaks abikaasadest FIEt on aastaid koos oma kauplust pidanud, raamatupidamist teinud kassapõhiselt ja poe käive ei ole ületanud 250 000 krooni, nüüd aga tundub, et käive läheb suuremaks. Inimesed muretsevad, et peavad hakkama käibemaksukohustuslaseks, aga nemad ei taha ja küsivad, et kas üldse on sellist võimalust, et käivet võetakse ainult ühe isiku kohta - jagatakse poe käive mõlema FIE peale pooleks?
On kaks põhimõtteliselt erinevat mõistet: ettevõtja ja ettevõte. Käive, tulu, maksud ja kohustused tekkivad ettevõtjal. Ettevõtja sisukirjelduse annab äriseadustik ja seal on kirjas, et ettevõtjaks võib olla kas füüsilisest isikust ettevõtja (s.o FIE) või äriühing. FIE tähendab teisisõnu inimest, kes on hakanud tulu teenima ettevõtluseks nimetataval moel.
Üks isik on üks ettevõtja. Ettevõtjal on aga tulu teenimiseks vaja kasutada ruume, tööriistu, masinaid, materjale jms. Seda kõike nimetatakse tema ettevõtteks. Kauplus ja talu on ettevõtted, aga raamatupidamine ja maksude maksmine on ettevõtja kohustus.
Kui kauplust peavad kahepeale kaks ettevõtjat, siis on neil kummalgi oma ettevõte ja neil peab kummalgi olema oma raamatupidamine ning tulude-kulude arvestus. Kauplusel ei ole käivet käibemaksuseaduse mõttes, kummalgi FIE-l on see-eest omaette käive. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3361/rubr_artiklid_336103.html