iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Tööd saab paremini teha

Tööd saab paremini teha

Rubriik: Äripäev

EML nõukoja esimees Lasse Lehis kirjutab Äripäevas taas äriregistri trahvipoliitikast.

Justiitsministeeriumi ametnik Kristi Uibo kirjutas 7. novembri Äripäevas, et äriregister teeb lihtsalt oma tööd, seadus lubabki ilma hoiatamata trahvi teha ja järelikult mingit probleemi ei ole. Minu uue kirjutise ajendiks ei olnud mitte see, et ma oleks solvunud laiskade ja lohakate seltskonda liigitamisest (kuigi see solvab mind tõesti), vaid mulle siiski tundub, et justiitsministeerium ei tahtnud aru saada probleemi olemusest. Probleem on selles, et õigusriigis peab sunnivahendite kohaldamine toimuma kindlate reeglite alusel, mis tagaksid, et sunni kohaldamine oleks eesmärgipärane, mõõdukas ja ei kahjustaks liigselt isikute õigusi ega vabadusi.

Oma artikliga soovisime tähelepanu juhtida sellele, et ilma hoiatamata trahvi tegemine sellisel kujul nagu see praegu äriregistris toimub, on põhiseadusevastane. Sellepärast ei saagi vastus "seadus näeb nii ette" olla aktsepteeritav vabandus. Minu arvates on paljud maailma probleemid saanud alguse sellest, et mõni inimene peab ennast teistest paremaks ja oma tööd teiste omast tähtsamaks. Olgu see siis ärimees, kes ülbitseb oma töötajate kallal ja küpsetab röstris kala või ametnik, kes täristab trahve nagu kuulipildujast.

Ma ei soovigi väita, et aastaaruandeid ei oleks vaja äriregistrile esitada või püüaks kuidagi õigustada aruannetega hilinemist, kuid ma söandaks sellegipoolest auväärt registriametnikele meelde tuletada, et äriregister ei ole Eestis ainus koht, kuhu ettevõtjad peavad pidevalt aruandeid esitama. Kui äriregistri ametnikud peaksid iga kuu esitama tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioone ning käibedeklaratsioone ja lisaks kõikvõimalikke statistikaaruandeid, aruandeid pankadele, Krediidiinfole, lepingupartneritele, mitmesugustele järelevalveasutustele jne, siis nad ehk mõistaksid pareminini, et ettevõtjal ei pruugi äriajamise tuhinas iga aruande esitamine meeles püsida. Eestis ei tegele ettevõtlusega ainult raamatupidamisfriigid, kelle jaoks võiks aruannete koostamine olla huvitavam kui äritegemine ise, vaid täiesti tavalised inimesed, kes unustavad, eksivad, loodavad teiste peale, ajavad midagi segamini või langevad lihtsalt väärinfo ohvriks. Mulle jääb paraku tunne, et äriregister on justkui elevandiluust torn, mille asukaid eriti ei huvita muus maailmas toimuv.

Kui registriosakondade töötajad tunneksid huvi selle vastu, kuidas käituvad teised ametkonnad, kes samuti tegelevad mitmesuguste deklaratsioonide ja aruannete kogumisega (ning seda palju suuremas mahus kui äriregister), siis nad näeksid, et maksuamet korraldab tasuta koolitusi, jagab algajatele FIE-dele infovoldikuid, koostab juhendeid jne jne. Kas äriregister on kunagi korraldanud mõne infopäeva või andnud välja mõne aastaaruande näidisvormi? Maksumaksjate liidu kaudu esitatud kaebuste pinnalt võin teha kohe kaks konkreetset ettepanekut, kuidas registriosakonnad saaksid aruannete esitamisele kaasa aidata. Esimene näide.

Väga suur osa aruande mitteesitajaid on sellised äriühingud, kes ei ole kas üldse tegevust alustanud või kelle tegevus on soikunud. Tavaliselt ollakse sellisel juhul arvamusel, et aruannet esitama ei pea või piisab lihtsalt väikesest kirjast. Justiitsministeerium võiks välja töötada näidise, milline peaks olema veel tegutsemist mittealustanud äriühingu aastaaruanne. Kas piisaks ainult algbilansist ja üherealisest selgitusest või on tõesti vajalik hulk nullidega täidetud lehti, et kõik aastaaruande komponendid oleksid pealkirjana esindatud?

Praegu leiame internetist vaid aruande tiitellehe näidise, millest pole suurt abi. Teine näide. Väga pikka aega kehtis kohustus esitada aastaaruanne maksuametile. Paljud esitavad vanast harjumusest neid siiamaani sinna.

Ei tohiks olla eriti keeruline kokku leppida, et Maksu- ja Tolliamet saadab ekslikult talle laekunud aruanded lihtsalt õigesse kohta edasi, kasvõi elektrooniliselt. Aga ei, lihtsam on trahvi teha. Need kaks lihtsat näidet tõestavad veelkord, et enne trahvi tegemist oleks eelnev hoiatamine siiski õige ja vajalik. Ma ei hakka rääkima juhtumitest, kus aruanne on registris valesse kausta löönud, elektroonilisel esitamisel on unustatud kinnitus andmata jne.

Eesti Maksumaksjate Liit toetab ettepanekut likvideerida kohtute juures asuvad registriosakonnad ning luua nende asemele Justiitsministeeriumi juures tavaline valitsusasutus. Miks mitte ei võiks äriregistrit pidada hoopis maksuamet, nagu ta seda teeb juba praegu paljude FIE-de kohta. Sellega allutataks äriregistri pidamine juba väljakujunenud haldusmenetluse reeglitele ning trahvimääruste masspostituskampaaniat ei tuleks enam kunagi. Kes leiavad, et neid on siiski ebaõiglaselt trahvitud, soovitan pöörduda maksumaksjate liidu poole, et üheskoos see trahv vaidlustada.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3418/arv_kolumn_341801.html Loe Kristi Uibo artiklit siit. Loe Lasse Lehise, Ivo Raudjärve ja Martin Hubergi artiklit „Uus trend: trahv kahe tunniga“. Vt EML: „Esindame oma liikmeid tasuta äriregistri trahvide vaidlustamisel

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus