iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Tollikontrolli 2008. aasta I kvartali ülevaade

Tollikontrolli 2008. aasta I kvartali ülevaade

Rubriik: MTA

Maksu- ja Tolliamet hoidis 2008. aasta esimese kvartali jooksul tollikontrolli tegevusega kokku ära ca 8,2 miljoni krooni suuruse kahju tekkimise riigile, kokku avastati muu hulgas tollikontrolli tulemusel ligi 1 miljon salasigaretti ja ca 350 liitrit salaalkoholi (teisendatuna absoluutalkoholiks).

Sigarettide ja alkoholi salakaubaveo peamist viisi iseloomustab ilmekalt juhtum Koidula piiripunktis, kus sõiduki ümberehitatud gaasiballoonist leiti 45 liitrit piiritust. MTA tollikontrolliosakonna juhataja Urmas Järgi sõnul ongi peamiseks mooduseks piiril keskmiselt suurte koguste (nt 10000-30000 sigareti) peitmine sõidukite konstruktsioonidesse. “Salakaupa leiame endiselt kõige rohkem topeltpõhjade, -seinte ja -lagede ning -kütusepaakide seest,” avaldas Järg.

Kokku viidi piiripunktides 2008. aasta I kvartalis läbi 6535 läbivaatust, mille käigus avastati 878 rikkumist. Hüppeliselt kasvas narkootilisi- ja psühhotroopseid aineid sisaldavate ravimite avastamine - avastati 26 korral. Peamiselt avastati ravimeid Eestist Soome suunduvatelt reisijatelt ning Venemaalt Eestisse saabuvatelt reisijatelt.

Kokku avastati erinevaid ravimeid 5364 tablett/kapslit ja 1320 ml. “Ravimite avastamise juhtumite arvu tõus 2008. aasta esimeses kvartalis on tingitud Eesti liitumisest Schengeni õigusruumiga, mis tähendas ravimitega piiriületuse korra muutust,” põhjendas Järg. Piirikontrollist saab huvitavamana veel välja tuua ca poole miljoni Eesti krooni väärtuses deklareerimata sularaha avastamise sõiduautost.

Lisaks tavakontrollile viidi 2008. esimese kolme kuuga liikuvate röntgenseadmete poolt piiripunktides läbi kokku 2695 läbivalgustust, millest täiendavale füüsilisele läbivaatamisele suunati 180 veost. Nendest omakorda 105 juhtumi puhul avastati tollieeskirjade rikkumisi. “Röntgenseadmete olulisemate tulemustena saab välja tuua ca 22 liitri amfetamiini valmistamise lähteaine fenüülatsetooni avastamise ning samuti kokku ca 45300 sigareti ja ca 700 liitri kütuse avastamise,” loetles Järg.

Tollikontroll avastas kolme kuuga 473 rikkumist keeldude ja piirangute vallas, millest suurema osa moodustasid erinevate ravimite avastamised postivedudest Tallinnas ning Narva piiril. Olulisemad leiud olid 3 kg kalamarja avastamine Narvas, 5 alkoholipudelisse paigutatud madu, koostöös politseiga lõhkeaine ja padrunite avastamine Raplamaal ning Tallinnas avastatud lennukite osad. Kalamari ja maod kuulusid CITES konventsiooniga kaitstavate liikide valdkonda ning lennukite osade puhul oli tegemist strateegilise kaubaga. Tollikontrolli ametnikud avastasid 2008.

aasta I kvartalis 64 impordi- ja ekspordideklaratsioonidega seotud rikkumist. Urmas Järgi sõnul on enamlevinud tolli- ja käibemaksu vähemmaksmisele suunatud rikkumised, mil kaup deklareeritakse vale nime, päritolu või väärtuse all. Põhitrendiks oli tolliväärtuse rikkumine sõidukite impordil. Kokku määrati kaupade impordivormistusega seotud rikkumistel täiendavat maksu 1,2 miljonit krooni.

Kolme kuuga on tolliametnikud kontrollinud kokku 218 tanklat ja avastanud neis mittekvaliteetse kütuse müügi 30 juhul. Avastustega peatati ca 315 tuhande liitri ebakvaliteetse kütuse müük. “Sarnaselt eelmise aastaga on tanklakontrollis avastatud rikkumiste tase ca 13% juures,” sõnas Järg. “Samas on tollikontroll objektivalikus lähtunud riskianalüüsist ja selle järgi saab öelda, et ebakvaliteetse kütuse müük toimub peaasjalikult väiksemates tanklates ning regionaalselt Ida-, Lääne- ja Lõuna-Eestis,” selgitas Järg.

Tolli liikuvad kontrollrühmad viisid maanteedel läbi 5431 kontrolli, mille puhul avastati rikkumisi 94 juhul. Rikkumiste mahult on suurim erimärgistatud kütuse kasutamise juhtumid, kuid tervikuna on erimärgistatud kütuse kasutamise tase madal - 1,7%. Olulisemad maanteekontrollis avastatud rikkumised on seotud aktsiisikaupadega. Näiteks tõi Järg Pärnu maakonnas avastatud 1000 ja 300 liitrit kütust ja Võrumaal avastatud 1000 liitrit kütust või siis samuti Võrumaal avastatud 9400 sigaretti.

2008. aasta I kvartalis viidi läbi ka mitmeid operatsioone ebaseadusliku aktsiisikauba käitlemise avastamiseks. Olulisematest avastustest saab välja tuua 55600 sigareti avastamise Tallinnas ning 70720 sigareti avastamise Pärnus. Samuti tollikontrolli ja uurimisüksuste koostöös avastatud juhtum, mil Viljandimaal avastati kokku 121260 sigaretti ja 22 liitrit alkoholi.

Vihjeid võimalike rikkumiste kohta saab Maksu- ja Tolliametile edastada tasuta vihjetelefonil 800 4444 või e-posti aadressil vihje@emta.ee. Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=24183&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus