iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Tollikontroll hoidis aastaga ära 123 miljoni kroonise kahju

Tollikontroll hoidis aastaga ära 123 miljoni kroonise kahju

Rubriik: MTA

Maksu- ja Tolliamet hoidis 2007. aasta jooksul tollikontrolli tegevusega kokku ära üle 123 miljoni krooni suuruse kahju tekkimise riigile, kokku avastati tollikontrolli tulemusel muu hulgas ligi 6,1 miljonit salasigaretti ja ca 315 tuhat liitrit salaalkoholi (teisendatuna absoluutalkoholiks).

“Sigarettide ja alkoholi salakaubaveo peamiseks mooduseks piiril on endiselt keskmiste koguste (10000-30000 tk sigaretti; 50-100 liitrit alkoholi) peitmine sõidukite konstruktsioonidesse, näiteks topeltpõhjade, -seinte ja -lagede ning -kütusepaakide peidikuteks ehitamine,” selgitas Maksu- ja Tolliameti tollikontrolli osakonna juhataja Urmas Järg. Näidetena saab ära märkida kahte juhtumit Narva maantee piiri- ja tollipunktis - ühe puhul avastati sõiduki gaasiballooni seest 65 liitrit ja teise puhul topeltpaagist ca 100 liitrit piiritust. Sigarettide salakaubaveo tüüpiline näide võiks olla oktoobrikuine juhtum Luhamaa tollipunktist, kui avastati 95400 sigaretti.

Eraldi saab piirikontrolli puhul välja tuua operatsioonid Euroopa Liidu sisepiiridel. Üheks huvitavamaks leiuks võib pidada näiteks veebruaris Valga piiripunktis sõiduki konstruktsioonidest leitud 29 kalli käekella avastamise. “Kokku viidi piiripunktides 2007. aastal läbi 18 946 läbivaatust, mille käigus avastas tollikontroll 1694 rikkumist,” teatas Järg.

Huvitavamate leidudena saab siin lisaks alkoholile ja sigarettidele välja tuua ca 1,8 miljoni vene rubla ja ca 9 liitri narkootikumide lähteainete avastamise Narva maantee piiri- ja tollipunktis ning allpool kirjeldatud juhtumid keeldude ja piirangutega seotud kaupadega. Lisaks tavakontrollile viidi 2007. aasta jooksul liikuvate röntgenseadmete poolt piiripunktides läbi kokku ca 12 400 läbivalgustust, millest täiendavale füüsilisele läbivaatamisele suunati 1137 veost, nendest omakorda 452 puhul avastati tollieeskirjade rikkumisi. Markantsemaks juhtumiks võib pidada sõiduki topeltpõhjast leitud ca 28 kg elusaid jõevähke.

Järgi sõnul võib läbivalgustusseadmeid pidada igati efektiivseks abimeheks tolli töös. “Kokku avastasime röntgenseadmete abil piiril üle 11 tonni salakaubana Eestisse sisse tuua üritatud kütuse, 238 tuhande sigareti ja 272 liitri alkoholi (100%), samuti ca 4,2 kilo heroiini, mis leiti ühe sõiduki kõlarikastidest,” tutvustas Järg. Maksu- ja Tolliameti tollikontroll avastas 2007. aasta jooksul 698 rikkumist keeldude ja piirangute vallas, millest suurema osa moodustasid erinevate ravimite avastamised postivedudest ning idapiiril Narvas.

Olulisematest avastustest saab välja tuua CITES (kaitseb ohustatud looma- ja taimeliike) konventsiooni rikkumisega 25 karbi musta kalamarjaga avastamine Narva maantee piiri- ja tollipunktis ning Tallinna sadamas ja lennujaamas reisijate käest avastatud erinevad relvad - teleskoopnui, gaasipüstolid, fikseeritava teraga noad ja kasteedid. Huvitavamad leiud on lisaks ka politsei kiirusmõõtjate antiradarid Luhamaal ja Narvas, helikopteri tiivikud Luhamaal, aga ka näiteks krokodilli topis kullerpostis. Intellektuaalse omandi kontrolli valdkonnast mainis Järg tähelepanuväärsemate näidetena kokku 15 500 võltsitud Viagra tableti ning 1206 naiste sviitri avastamise Tallinnas. Tollikontrolli ametnikud avastasid 2007.

aastal 286 impordi- ja ekspordideklaratsioonidega seotud rikkumist. Enamlevinud on tolli- ja käibemaksu vähemmaksmisele suunatud rikkumised, mille puhul kaup deklareeritakse vale nime, päritolu või väärtuse all. Suurimad juhtumid selles vallas olid seotud terastoodete impordiga. Tollilabori analüüsidele tuginedes tehti kindlaks, et terastooted on deklareeritud vale kaubakoodiga.

Õige koodiga deklareerimisel tuli täiendava tollimaksu summaks 830 000 krooni. Teine oluline liik tulemusi sisemaal on seotud tooteohutuse kontrolliga. Tollikontrolli käigus avastati mitmeid juhtumeid - nt mänguasjad ja päikeseprillid, mis ei vastanud kehtivatele tooteohutusnõuetele. Eelmise aasta lõpuks olid tolliametnikud kontrollinud kokku 631 tanklat ja avastanud neis mittekvaliteetse kütuse müügi 86 juhul.

Sellega peatati ca 1,3 tuhande tonni ebakvaliteetse kütuse müük. “Võrreldes 2007. aasta tulemusi 2006. aasta omadega saab öelda, et ebakvaliteetse kütuse müük tanklates on vähenemas,” analüüsis Urmas Järg.

“Riskianalüüsist lähtuvalt läbiviidud kontrollid on Eestis tervikuna küll endiselt ca 10-15%-lise tabavusega, kuid laiemamahuliste kontrollide puhul on olukord teine - näiteks Lõuna ja Lääne regioonides avastasime suhteliselt vähe ebakvaliteetse kütuse müügi juhtumeid,” täpsustas Järg. Tolli liikuvad kontrollrühmad viisid maanteedel läbi 12281 kontrolli. Keelatud erimärgistatud kütuse kasutamist avastati 230 sõiduki puhul. Läbiviidud kontrollid näitavad, et ebaseaduslik erimärgistatud kütuse kasutamine pole üle-eestiline probleem, vaid pigem teevad seda mõnede üksikute eluvaldkondade esindajad - nt taksojuhid, kaubikujuhid.

Maanteekontrollis on MTA liikuvad tollikontrolli rühmad avastanud ka mitmeid salakaubaveojuhtumid. Näiteks avastati Lõuna maksu- ja tollikeskuse (MTK) piirkonnas ühel juhtumil ca 170 tuhat vene maksumärkidega sigaretti ja teisel juhtumil Lääne MTK-s 16 tuhat samuti vene maksumärkidega sigaretti. 2007 aastat iseloomustasid ka liikuvate rühamade poolt avastatud mitmed ebaseadusliku aktsiisikaupade käitlemise juhtumid. Näiteks avastas Lääne MTK liikuv rühm oktoobris peaaegu 100 liitrit alkoholi ja 34000 sigaretti ning novembris ca 2800 liitrit salaalkoholi.

Loe MTA pressiteadet: http://www.emta.ee/?id=23997&tpl=1026

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus