iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Toll võtab novembrist kasutusele automaatse numbrituvastussüsteemi

Toll võtab novembrist kasutusele automaatse numbrituvastussüsteemi

Rubriik: MTA

Eesti idapiir on nüüdsest veelgi tõhusama kontrolli all, kuna Maksu- ja Tolliameti (MTA) uus tollikontrolli süsteem ANTS (Automaatne Numbrituvastussüsteem) registreerib automaatselt kõik idapiiri ületavad sõidukid.Oktoobris Narva, Luhamaa ja Koidula maantee ning Narva raudtee piiri- ja tollipunktides üles seatud ANTS võetakse novembri algusest tollikontrolli igapäevasesse kasutusse. ANTS jälgib nii Eestist lahkuvat, kui siia saabuvat liiklust, kokku üheksas tuvastuspunktis.

ANTS pildistab, registreerib ja tunneb ära piiripunkti läbivate sõidukite riikliku kuuluvuse ning numbrimärgid, samuti konteinerite numbrid. Süsteemi sisestatud kriteeriumite alusel annab süsteem häiret piiripunkti saabunud konkreetse sõiduki või veose kohta. "Nii võimaldab ANTS idapiiril oluliselt tõsta objektivaliku kvaliteeti - inspektor saab huvitavast sõidukist signaali ka sõidukist eemal olles muid tööülesandeid täites," selgitas MTA tollikontrolli osakonna juhataja Urmas Järg.Kaasaegse süsteemi eesmärk on pettusevastase kontrolli tugevdamine Eesti idapiiril, mis on ühtlasi Euroopa Liidu välispiir.

"ANTS võimaldab jälgida Eesti kaudu EL-i sisenevat või EL-ist lahkuvat transporti, samuti tõstab see meie suutlikkust Schengeni õigusruumi liikmena," hindas Järg. "Pärast uue süsteemi rakendamist oleme üks paremini varustatud EL-i välispiiri riike," avaldas Järg arvamust.Projekt on käivitatud OLAF (European Anti-Fraud Office) rahvusvahelise programmi "Pettusevastase liikluskontrollisüsteemi tugevdamine EL-i välispiiril" raames. Uue süsteemi paigaldamine on Eestis kokku maksma läinud ca 14 miljonit krooni, millest 25% jäi Eesti riigi kanda. ANTSi paigaldamiseks sõlmiti riigihangete tulemusel leping aktsiaseltsiga Alarmtec.

Tarkvara tootis Visy OY.Täienenud tollikontrolli süsteem võimaldab hästi ära kasutada MTA riskianalüüsi tulemusi. Riskianalüüsil põhinev kontroll tähendab, et kõrgendatud tähelepanu pööravad tolliametnikud just suuremat riski kujutavatele piiriületajatele. "ANTS-i on võimalik ühendada ka rahvusvaheliste andmebaasidega, mis tähendab, et süsteem hoiab potentsiaalsete rikkujate liikumisel silma peal terves Euroopas," selgitas Urmas Järg.Leedu ja Läti kavatsevad juurutada sarnase süsteemi lähiajal. Soome toll on ANTS-i edukalt kasutanud juba ligi 10 aastat.Lähitulevikus saavad süsteemile ligipääsu ka politsei- ja piirivalveametnikud.Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus