Jürgen Ligi kirjutab Postimehes, et äsjane Majandusliku Koostöö ja Arenguorganisatsiooni (OECD) maksu-uuring tõdeb maksude pärssivat mõju majandusele. Otseselt pärssivaks nimetab ta ettevõtte tulumaksu, millele järgneb mõjult üksikisiku oma. See tõde on tähtis just rahvusvahelise maksukonkurentsi oludes. Eesti väike ja avatud majandus, mis sõltub välislaenudest ja investeeringutest, osaleb sellises konkurentsis halastamatul moel.
Keeruline seis riigieelarvega pole mingil juhul põhjus majandusseadusi unustada.
Maksutulude vähenemine johtub majanduse aeglustumisest, mistõttu ka probleemi lahendus peitub majanduses. Sama värske kui see uuring on meil kõlanud idee ravida olukorda hoopis tulumaksumäära tõstmisega. Paberil võiks see retsept valitsejate kulutamissoove rahuldada, kuid kodanike ja ettevõtete täiendav koormamine kuivataks selle sama eelarve allikaid. Majanduse arengut pärsib ka eelarve puudujääk, sest see õõnestab usaldust, toetab inflatsiooni ja muutub kiiresti krooniliseks sõltuvuseks.
Tasakaal tuleb seepärast kindlasti kohe saavutada. Halvim viis selleks on uuringute kohaselt maksude suurendamine. Riigi toimimine ei satu kuidagi ohtu, kui valime 3%-se kulude kärpimise tänavu ja lähtume uutest realiteetidest eelarvestrateegias. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/220408/esileht/arvamus/325450.php