iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Tervisekassa, Töökassa ja ajuminister

Tervisekassa, Töökassa ja ajuminister

Rubriik: EML

Sõna jõud on ammustest aegadest teada-tuntud. Alguses oli ju sõna, nagu piibel ütleb. Vanade eestlastegi jaoks oli manamine oluline, ka kurja ei juletud nimetada ning hea ootamist välja öelda, et mitte õnne ära sõnada.

Et ajad on rasked ning lisaks tervisekriisile peab riik silmitsi seisma ka majandus- ning poliitilise kriisiga, kus sobimatud erakonnad profiiti lõikavad, otsustas peaminister astuda otsustavaid samme saavutamaks strateegias „Eesti 2035“ seatud sihid juba sel viisaastakul.

Kuigi omaalgatuslikult, siis nüüdsest peaministri heakskiidul, on haige kassa asunud kasutama nimetust Tervisekassa ning selle tõestuseks ka asunud täiesti tervetele, kuid karantiinis olevatele, töötajatele maksma hüvitisi. Sõnas on jõud ja ega haigetega tegelemine kellelegi head mainet külge ei jätagi.

Sellest on šnitti võtnud töötukassa, mis varem tegeles vaid töötutega, kuid nüüd, kriisi ajal, on asunud maksma töötavatele töötajatele palgatoetust ja sellest tulenevalt nimetab end Töökassaks. Negatiivne kuvand lihtsalt ei tööta praktikas.

Kuna ilmselgelt on sõnal jõud olemas, siis on peaminister otsustanud vanade eestlaste tarkusest viimast võtta. Arvestades, et Jürgen Ligi  on peaministri juba 2012. aastal ära mananud, öeldes: „tema kaunid suured silmad on tavaliselt olnud kinnise suu kohal“[1], otsustas peaminister nimetuste kaudu reformiga sammu võrra kaugemale astuda.

Ei ole ju normaalne, et meil on rahandusminister, sotsiaalminister ja keskkonnaminister, kuid nende otsest ülemust nimetatakse kehaosa järgi peaministriks, mis ei viita mitte niivõrd teadmiste ulatusele kuivõrd kehaosade vertikaalsele paigutusele. Seetõttu muudetakse vabariigi valitsuse seadust ning asendatakse mõiste „peaminister“ mõistega „ajuminister“. Reformi tulud on kindlasti kuludest suuremad, sest kuigi tulude suurust on raske rahas mõõta, on ajuministri büroo veendunud, et tagasihoidlikust 40-miljonilisest kulust on tulud ilmselgelt suuremad. Nende sõna selle peale. Lisaks ilmnes, et kassast on ka 1993. a kaduma läinud 10 miljonit dollarit üles leitud, mis peaks omakorda riigireformi lausa plussi viima. Lisaks arvestatakse tekkepõhiselt muudeks ärituludeks Mailiselt välja nõutav kohvimasin, mis oli juba maha kantud.

Aga, et õnn lihtsalt õuele ripakile ei jääks, nimetatakse Maksu- ja Tolliamet ümber eestlaste lemmiktegevuse järgi. Tulevikus on selle asutuse nimi Tagastusamet, sest muist eestlasi saab sealt juba enne kuldnokkade saabumist raha tagasi.

Siseminister Kristjan Jaani tegi ettepaneku vanglate ümbernimetamiseks vabastusasutusteks ning  prokuratuurist saab kontrakultuur, politseiametist rahvapärane kitseamet, mis viiakse üle maaeluministeeriumi alluvusse ning mis hakkab koos PRIA-ga toetusi jagama parimatele sebra ületajatele.

Nii nagu AstraZenecast saab Vaxzevria, Opelist Mercedes, saab igast riigiametist palju enamat välja võtta lihtsalt sellega, et nimetada asju õigete nimedega.

Ajuministri büroo lohutab siinkohal hambaarste ning kinnitab, et ei ole vaja karta, et edaspidi peavad dentistid oma tööd anuse kaudu ajama – nimereform puudutab siiski vaid riigiameteid ning olulisi, eesliini asutusi.


[1] Vahur Koorits. Ligi: Kaja Kallase kaunid suured silmad on tavaliselt olnud kinnise suu kohal. – Delfi.ee, 02.11.2012.

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus