iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Tehingutega vähe muutusi

Tehingutega vähe muutusi

Rubriik: Äripäev

Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic ASi juhtiv maksukonsultant kirjutab Äripäevas füüsilise isiku tuludeklaratsiooni täitmisest ning olulisematest küsimustest, millele seejuures tuleks tähelepanu pöörata.

Väärtpaberitest saadud tulu maksustamine ei tule arvatavasti kellelegi üllatusena, kuid siiski on asjaolusid, mida tuleks arvestada. Maksustamisele kuulub ainult realiseeritud tulu - see tähendab, et väärtpaberi väärtuse kasv maksukohustust ei tekita, küll aga väärtpaberite müük ja vahetus. Kes pole 2006. aastal ühtegi väärtpaberit müünud ega vahetanud, ei pea ka väärtpaberitulu deklareerima.

Väärtpaberite müügist saadud tulu arvestamine on lihtne: müügihinnast lahutatakse maha väärtpaberite soetamishind (sh soetamiskulud) ja müügikulud. Kui tulemus on positiivne, on tekkinud kasu; kui tulemus on negatiivne, on konkreetsest tehingust saadud kahju. Kalendriaasta jooksul tehtud väärtpaberitehingute kasu ja kahju summeeritakse. Kui lõpptulemus on negatiivne, saab tekkinud kahju edasi kanda järgmistele aastatele, kusjuures kahju edasikandmise aeg ei ole piiratud.

Juhul, kui eelmisel aastal saadi kasu ja sel aastal kahju, millega kaotati kogu varasem kasu, ei ole kahjude tagasikandmine siiski lubatud. Väärtpaberikahju deklareerimine on maksumaksja õigus, mitte kohustus. Ent kui tekkinud väärtpaberikahju soovitakse väärtpaberikasust maha arvata, siis see deklareerida. Keerulisem on väärtpaberitulu deklareerimine, kui erineval ajal ja erineva hinnaga on ostetud samaliigilisi väärtpabereid.

Sellisel juhul on tulu arvutamisel lubatud lähtuda FIFO (esimesena soetatud, esimesena müüdud) või kaalutud keskmise meetodist. Samaliigilised väärtpaberitehingud võib deklareerida koondsummana. Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3498/rt_komm_349802.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus