iconJuurdepääsetavus
Maksumaksja koolitused: Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024 Registreeri / loe lähemalt

Tants tubakaaktsiisi ümber

Tants tubakaaktsiisi ümber

Rubriik: Äripäev

Maksumaksjate liidu juhatuse esimees Ivo Raudjärv, nõukoja esimees Lasse Lehis ja vanemjurist Martin Huberg kirjutavad Äripäevas tubakaaktsiisi kiire tõstmise võimalustest.

Hiljaaegu käisid Eestis missioonil Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) esindajad. Eesti on seni IMF soovitusi võtnud väga tõsiselt ning IMF osa Eesti majanduse arengu seisukohast on raske üle tähtsustada. Samas loodame, et soovituste rakendamisel järgitakse ka kohalikku eripära. Üks IMF soovitus eelarvepoliitika (euro kasutuselevõtmise aspektist) suhtes oli tõsta alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi nii ruttu kui võimalik.

Paraku peab juhtima idee rakendajate tähelepanu kohalikule iseärasusele. Nimelt on Eesti valinud tee, kus aktsiiside tõstmine Euroopa Liidus direktiividega nõutud tasemele toimub järk-järgult. Seejuures on alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduses (ATKAS) sätestatud aktsiisimäärad aastate kaupa. Probleem seisneb selles, et aktsiisimäärasid sätestavad paragrahvid on jõustunud ning maksumaksjail on tekkinud õiguspärane ootus, et aktsiisimäärasid ei tõsteta sätestatust kiiremas tempos.

Kunagi arutas Riigikohus mõneti sarnast kaasust (nr III-4/A-5/94), mis puudutas taluseaduse alusel talupidajatele esimeseks viieks aastaks antud maksuvabastust. Riigikogu tunnistas maksuvabastuse enne tähtaja möödumist kehtetuks. Riigikohus sellega ei nõustunud, leides, et "igaüks peab saama temale seadusega antud õigusi ja vabadusi kasutada vähemalt seaduses sätestatud tähtaja jooksul. Seaduses tehtav muudatus ei tohi olla õiguse subjektide suhtes sõnamurdlik." Ka tähtajaliselt maksumäärade sätestamine tekitab maksumaksjatele samasuguse õiguspärase ootuse.

Riigikogu on tegelikult aktsiiside osas juba sõnamurdlikult käitunud, kui 1. jaanuaril 2006 jõustus ATKASi muudatuste pakett, mis oluliselt kiirendas aktsiisimäärade tõusu. Riik oli sunnitud oma poliitikat muutma, kuna aktsiiside kiirendatud tõstmine põrkus vastu nn konvergentsikriteeriumidega, mis muu hulgas tähendas, et eurot ei saa ilmselt 2007. a kasutusele võtta.

Kuna valitsus lootis siiski euro kasutuselevõtmisele varem plaanitud ajal, tuli aktsiisimäärasid taas langetada, nullides nii ära kehtima hakkama pidanud muudatuste paketi. Ja endiselt on aktsiisimäärad aastate kaupa seaduses kirjas. Meil on hea meel tõdeda, et ka rahandusminister Aivar Sõerd on arvamusel, et aktsiiside tõstmisel tekitab probleeme ka maksumaksja nn õiguslik ootus (Postimees, 28.08.2006). Toetame kindlasti ministrit tema seisukoha osas.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3397/arv_kolumn_339702.html Vt ka EML poolt õiguskantslerile tehtud avaldust: http://www.maksumaksjad.ee/modules/AMS/article.php?storyid=8 Vt ka õiguskantsleri vastust: http://www.maksumaksjad.ee/modules/dms/file_retrieve.php?function=view&obj_id=199

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksumaksja koolitused:
Aastaaruanne 2023 ja maksud 2024

Raamatupidamise aastaaruanne majanduslanguse ajal: kuidas kajastada raamatupidamiskohustuslase “head” või “halba” finantsseisundit, millistele asjaoludele peaks pöörama rohkem tähelepanu. Räägime ka raamatupidaja vastutusest.

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027, nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Registreeri / loe lähemalt
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2022 tellimine ja 2023 ettetellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 25 €
2023 ettetellimine: 15 €

Esita tellimus