iconJuurdepääsetavus
Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine Esitan tellimuse

Sotsmaksuga näidishukkamine

Sotsmaksuga näidishukkamine

Rubriik: Äripäev

Vahur Kivistik kirjutab Äripäevas dividendide sotsiaalmaksuga maksustamise võimalustest.

Erinevalt enamikest maksuseadustest on sotsiaalmaksu seadus suhteliselt lühike ja hästi loetav. Sotsiaalmaksuseaduse (SmS) § 2 loetleb üheksa positsiooni sotsmaksu objekte, sealhulgas töötajale rahas makstud palgalt, avalikule teenistujale makstud palgalt ja muudelt tasudelt ning juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmena makstud tasudelt. Viimasena, mis annab võtme ka sotsiaalmaksu ideoloogia mõistmiseks, nimetab seadus muid töö tegemise eest makstavaid tasusid. Maksuteoreetikud on ühel meelel selles, et sotsiaalmaks on solidaarsuspõhimõttel tasutav maks, mille maksmine ei sõltub sellest, kas ja millist hüve sotsiaalmaksu maksja vastu saab.

Samuti pole teoorias vaidlust, et sotsiaalmaksu makstakse vaid ja ainuüksi aktiivselt tulult. Maksuamet püüab nihutada aktiivse ja passiivse tulu piire. Passiivne tulu ei tähenda seda, et isik poleks selle saavutamiseks millalgi midagi panustanud, ehkki ka selline variant pole välistatud. Aktiivne tegevus minevikus firma ülesehitamisel ning praegu varasema töö viljade nautimine dividendide väljavõtmisel ei anna alust väita, et osa dividende tuleks lugeda palgaks.

Sarnaselt ei saa ka väita, et viis aastat tagasi hinge põledes loodud laul (varasem aktiivne tegevus!) nüüd surematuks muutudes annaks alust esitustasude maksustamiseks sotsmaksuga. Leian, et tegutseva omaniku puhul on piiri passiivse (investeeringu) tulu ja aktiivse (töö )tulu vahel tihti võimatu eristada. Samuti leian, et üldjuhul seda polegi vaja teha. Teades, et maksuametis töötavad sõnapidajad inimesed, pole põhjust kahelda, et näidishukkamine siiski tuleb.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3482/arv_kolumn_uus_348201.html

Tooted ja teenused

Lisaks liikmete teenindamisele (vt link Teenused liikmetele) osutab EML ka muid tasulisi teenuseid nii liikmetele kui mitteliikmetele. EML liige saab kõigi teenuste puhul hinnasoodustust.

Õigusabi

Maksualane õigusabi ja konsultatsioonid, Maksuhalduri haldusakti ja toimingu vaidlustamine, Esindamine kohtus, Maksuõiguslike küsimuste analüüs.

Loe lähemalt

Personaalne koolitus

Pakume huvilistele võimalust saada EML juristidelt või meie koolitusprogrammi lektoritelt personaalset koolitust kliendi poolt soovitud ajal ja kohas.

Loe lähemalt
eml

Maksud 2024 koolituse salvestus

Maksuseaduste muudatused aastatel 2024-2027,
nende mõjud ja praktiline rakendamine.

Lektor: Lasse Lehis, EML juhatuse esimees

Hind koolitusele 70 € (koos käibemaksuga 85.40 €).
Ligipääsu kehtivus koolitusele 1 kuu.
Koolitus salvestati veebruaris 2024.

Soovin tellida
eml

Astu EML liikmeks

Taga enda ettevõttele aastaringsed teadmised ning soodustused maksualastel teemadel. Tasuta ajakiri MaksuMaksja ja maksuseaduste kommentaaride kogumik.

Loe lähemalt

Reklaam

Pakume võimalust avaldada reklaami ajakirjas MaksuMaksja, samuti EML veebilehel, publikatsioonides ning koolitusmaterjalides.

Loe lähemalt
Maksupood

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Ajakirja MaksuMaksja tellimine

Perioodid: 3 kuud - 1 aasta
Hinnad:
3 kuud - 10.80 €, 6 kuud - 19.80 €
12 kuud - 35.40 €

Esita tellimus
Maksupood

Maksuseaduste kommentaaride kogumik 2023 tellimine

Maksuseaduste kommentaaride kogumik

Liikmetele: Tasuta (v.a. Baasmäär)
Lisaeksemplar liikmele: 12 €
Tavahind: 30 €

Esita tellimus