Priit Rajalo kirjutab Postimehes, et Sotsiaalministeeriumis on koostamisel üsna tavatu määrus, millega tahetakse oma aastataguse vea parandamiseks viia ühe ravimi – röntgenkontrastainete – käibemaks tagasiulatuvalt praeguselt 18 protsendilt viiele.
Kontrastaineid kasutavad kõik röntgenikabinetid. Lihtsustatult öeldes toimib see ravim nii, et seda süstitakse patsiendi verre, et röntgenipildis muutuks uuritav piirkond nähtavaks. Mullu müüsid ravimifirmad kontrastaineid enam kui 30 miljoni krooni eest.
Möödunud aastal kehtestas sotsiaalminister Euroopa Liidu nõudmisel määruse, kus olid loetletud kaubad ja teenused, millele võib kohaldada vähendatud käibemaksumäära ning eraldi on loetletud ravimid, mille käibemaks jäi tänavu 1. jaanuarist endiselt viiele protsendile. Kontrastaineid selles nimekirjas enam polnud. Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna peaspetsialist Tiina Rikk selgitas, et ravimiseaduse mõistes on röntgenkontrastaine puhul tegemist küll ravimiga, kuid haigus diagnoositakse meditsiiniseadmega.
Seepärast kontrastained esimese hooga meditsiinitehnika alla ka liigitusid. Siiski mööndakse kirjas, et kontrastainete väiksema käibemaksumääraga ravimite loetelust väljajäämise taga on ka teatud inimlik eksitus. Maksuameti maksude osakonna juhataja Aule Kindsigo nentis, et maksumuudatuste tegemine tagantjärele pole tavaline, kuid selliseid juhuseid on ette tulnud varemgi ning lisas, et käbemaksuseaduses on toodud selgitus, kuidas enammakstud käibemaksu tagasi arvutada. Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/121107/esileht/siseuudised/294848.php