Aastaaruanne 2022 koolituse salvestus - aastaaruannete koostamine Telli koolitus

Septembri MaksuMaksjas kütuseaktsiisidest

Septembri MaksuMaksjas kütuseaktsiisidest

Rubriik: EML

Septembri oli põhjust rõõmustamiseks – erinevate organisatsioonide palved tasusid end ära ning valitsus otsustas pikendada madalamate kütuseaktsiisi määrade kehtivust veel aasta võrra ehk kuni 30.04.2023. Et väärt argumendid unustuse hõlma ei vajuks, on mõistlik teemat ka MaksuMaksjas käsitleda.

EML juhatuse liige Hiie Marrandi annab põgusa ülevaate järjekordsetest käibemaksuseaduse muudatustest, millest suurem osa on aga üsna spetsiifilised ja puudutavad vaid kitsast ettevõtjate või tarbijate gruppi. Juttu tuleb kassapõhise käibemaksuarvestuse erikorrast ja ka tavakorrast, impordi ja ekspordiga seotud teenuste maksumäärast jm.

Milliste meetoditega tagada, et seotud isikute vahel toimuv tehing oleks turuhinnas ega tekitaks maksuriski, selgitab juba 2006. aastast kehtiv määrus. Nüüd on nõuks võetud määrust kaasajastada. Marrandi toob sellestki lugejateni kokkuvõtte tõdedes, et muutmisel eelkõige selgitav ja täpsustav mõju.

MTA muutis sügisel oma veebilehte, kus muist vanast on kadunud ja sujuvalt asendunud uuega. Mõneti uus ja üllatav on ka moodsam käsitlus sõiduautode maksustamise osas. EML juhatuse liige Martin Huberg kirjutab probleemidest, mis on esile kerkinud seoses ettevõtluses kasutatavate autode märgistamisega.

Ravikindlustuse seadus näeb töötaja või ametniku haiguslehe ajal tööle lubamise korral haigekassale ette õiguse alusetult makstud hüvitise sissenõudmiseks tööandjalt. Huberg manitsebki töötajaid hoolsusele ning soovitab uurida kas või haigekassa infoliinilt, millal midagi teha tohib, et ei tekiks hiljem olukorda, kus tuleb hüvitis tagasi maksta, ning kuna tööl ka käidud ei ole, siis jääb töötasugi saamata.

MaksuMaksja vaatab lähemalt, mis juhtub Soomes lühiajaliselt tööl käivate ja Eestis makse maksvate töötajate maksustamisega tingimustes, kus pandeemia tõttu läksid piirid lukku ja inimene ei saanud enam enne kuue kuu möödumist Soomest tagasi. Kas neid inimesi tabab nüüd kohustus hakata Soomes tulusid deklareerima ja makse maksma? Toome lugejateni Soome maksuameti hiljutise seisukoha, kus iga huviline saab ise näpuga järge ajada.

Tutvu sisuga lähemalt